ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

­­­­

Jestřáb kontra Hrdlička (3)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Československý spisovatel, Praha, 1975, 120 stran

MÍSTO DĚJE:

V Čechách

HLAVNÍ POSTAVY:

Hrdlička - zchudlý, dříve zvyklý na přepych, stydí se za svoji nemajetnost
Jestřáb - úředník, prospěchář, praktický, nemilosrdný, zlý, prohnaný
paní Hrdličková - namyšlená, cítí se nadřazená a vznešená
Jula - dcera Hrdličkových, pilná, krásná, skromná, nebojí se pracovat
Iréna - dcera Hrdličkových, vlastnosti po matce
Vladimír - syn Hrdličkových, žije v Cařihradu
doktor Volný - přítel Vladimíra, žije v Cařihradu

OBSAH:

Rodina Hrdličkových žila dříve na Supovském zámku, byli velice bohatí. Pan Hrdlička ale přišel o práci a rodina se musela uskromnit. Pan Hrdlička se bojí přiznat manželce, že jsou chudí, proto si půjčuje peníze od pana Jestřába. Není ale schopný splácet vypůjčené peníze, natož úroky. Tímto začíná případ Jestřáb kontra Hrdlička. Ocitá se v krizi a v depresi. Jula se snaží pomoci rodinné situaci, proto pracuje jako švadlena. Paní Hrdličková je ale pobouřená, že se dcera snížila k tak potupnému řemeslu, a Jula musela této práce nechat. Později pracuje jako vychovatelka v rodině Jestřábových. Jestřáb ji ale svádí, a proto Jula utíká pryč. Pan Hrdlička musí přiznat pravdu o jejich tísnivé finanční situaci manželce. Jula si píše dopisy s bratrem Vladimírem, který žije v Cařihradu. Slibuje, že přijede domů i s přítelem Volným, který pracuje jako doktor. Domů se Vladimír ale nevrátí, protože v Cařihradu zemřel na zákeřnou nemoc. Přijede pouze doktor Volný. Pan Hrdlička neunese tíživé břemeno a spáchá sebevraždu. Doktor Volný je zamilovaný do July a ožení se s ní. Zaplatí také dluhy, které zanechal pan Hrdlička.

ZNAKY:

Novela

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Poukázat na rozdíly mezi lidmi, na špatné vlastnosti lidí.

CITÁT Z KNIHY:

Zdá se mi, že jsem na světě pouhým divákem a že je to mnohem rozumnější, než aby se pachtil s nějakou nevděčnou úlohou.

Matka prohlásila, že jistě ani krůpěj krve Podvalských nedřímá v žilách plebejské dcery, která se bez zardění tak hluboko snížila, Iréna upozornila na skandál, kdyby někdo ze známých byl Julii na těchto tajných stezkách přistihl, a pan Hrdlička podotkl s důrazem, že on jest k tomu povolán, aby živil rodinu, a že bohdá nikdy k tomu nedojde, aby se dcery jeho pronajímaly za švadleny. Jula slíbila zkroušeně polepšení.

VLASTNÍ NÁZOR:

Konec mě překvapil, kniha mě příliš nebavila. Přijde mi hezký protiklad v názvu knihy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Jestřáb kontra Hrdlička (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­