ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

­­­­

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9)

Satirická próza zaměřená na typ českého měšťáka na první pohled hodného, ve skutečnosti však zbabělého a bezohledného, pokud jde o jeho prospěch.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo: nakladatelství Československý spisovatel, Praha, 1975
Medailón o autorovi: Karel Krejčí
Kresby: Cyril Bouda
Cena: 21 Kčs
Náklad: 35000 výtisků

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Praha - konec 19. století a 15. století (bitva na Vítkově)

ÚVODEM:

Kdo by neznal Svatopluka Čecha - básníka a prozaika, vlastence, Ruchovce... A také Matěje Broučka - typického pražského zbohatlíka, který má své oblíbené místečko v zapadlé a začouzené hospůdce?
Pojďme poznat XV. století!

OBSAH:

Hlavním hrdinou knížky, kterou jsem si vybrala, je Matěj Brouček - představitel střední vrstvy zbohatlých pražských pánů. Dny trávil posedáváním v hospodě Na Vikárce na Hradčanech. Jednou, když byl opilý, spadl do sudu a usnul. Zdál se mu prapodivný sen. Propadl se do dlouhé chodby. Přešel po schůdkách do sklepení, kde se nacházelo nesmírné množství pokladů. Byl totiž v klenotnici krále Václava IV. Poté se dostal na ulici, kde vůbec nic nepoznává. Je nyní totiž v XV.století - v době, kdy vládl Čechám král Václav IV. V té době pobývali v Praze husité, mezi které se pan Brouček vmísil. Setkává se s měšťanem Jankem Domšíkem, který ho pozval k sobě do domu, aby si odpočinul. Převlékl ho do dobových šatů a hovořil o politické situaci. Dokonce Broučkovi dává zbraň, ale on s ní neumí zacházet. Brouček se setkává i se samotným Žižkou. Dostává se také na Letnou, kde mají hlavní sídlo křižáci. Netrvalo však dlouho a pana Broučka zatkli husité v domnění, že patří ke křižákům. Chlubil se svými hrdinskými činy, ale na rozdíl od statečných husitů se choval zbaběle - utekl z bitvy. Jako zběha ho čeká trest. Je odsouzen k upálení v sudu. Právě v tomto okamžiku pan Brouček procitá ze snu. Byl probuzen hostinským Würfelem. Vypráví mu o svých dobrodružstvích a lituje pokladů, jež zůstaly v XV. století.

Co se týče knihy - vše začíná předmluvou. Autor se vrací ke svému prvnímu dílu o panu Broučkovi (Pravý výlet pana Broučka do Měsíce). Prý vzbudilo mezi čtenáři obrovskou senzaci, ale našli se i tací kritici, kteří dílo neuznávali nebo jím dokonce opovrhovali. Dále následuje výstraha týkající se vydání 2. dílu knihy (Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století). Poté začíná pomyslná první kapitola, za ní následuje dalších patnáct. Vše je ukončeno krátkou ediční poznámkou redakce.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavní myšlenkou celého díla je, že pan Brouček nepředstavuje pouze jedince, nýbrž chování celé společnosti.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha, jíž jsem si vybrala, byla dosti obtížná na čtení, některé pasáže byly zdlouhavé až nudné. S těžkým srdcem kritizuji dílo Svatopluka Čecha, když vím, že stovky či tisíce lidí jeho dílo nadchlo. Avšak mně se tento typ literatury moc nelíbil, nějak se s ním nedokáži sžít. Potěšila by mě v knížce třeba i malá ilustrace týkající se děje, bohužel jsem zde žádnou nenašla. Bylo zde mnoho zajímavostí z historie, přesto vybrané téma mě moc nezaujalo. Děj měl až na výjimky dosti pomalý spád. Bylo zde využito mnoha archaismů a historismů, spousty nic neříkajících přídavných jmen a dialogů. Kapitoly knihy byly dobře promyšlené zajisté předem, aby nepůsobily tolik "naplácaně". Přesto, kdo chce, ať si tuto knížku přečte, ale já ji nikomu doporučovat nebudu. Na dnešního člověka je to opravdu pomalé čtení a i tématika není pociťována právě aktuálně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 02.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­