ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

   
­­­­

Kandidát nesmrtelnosti

  • první knižní vydání tohoto románu vyšlo v roce 1884 ve Valečkově Albu výtečných povídek českých i přeložených, druhé (obálkové) u Topiče z roku 1896, třetí pak ve 3. svazku sebraných spisů Větší prózy

Tento humoristický román, jenž se v původních náčrtcích jmenoval buď Nový Quijote nebo Genius, byl první rozměrnou prózou, kterou se básník (spolu s poezií) představil v roce 1879 čtenářům svého měsíčníku Květy.

Student Vojtěch Koudela osiřel a bydlí u svého zámožného strýce Matěje Hostivíta Koudely v Praze. Mladík je horlivý čtenář, žije ve vysněném světě, básní a zamiluje se do strýcovy služky. Když mu to strýc vytýká, uteče oknem a prožívá řadu dobrodružství.

Zastane se potulného harfenisty, nocuje s opilým lokajem a stává se korektorem u pana Brzobohatého, nakladatele krvavých románů. Při tom navštěvuje společnost mladých neuznaných básníků. Vychvalují a pomlouvají se, tváří se sentimentálně a mluví nabubřele. Milují, vzdychají a fotografují se v unylých pózách s nepravými vousy a básněmi na srdci.

Vojtěch se zadlužuje u přátel, a když nedostal za práci odměnu, uchyluje se k příteli svého strýce, profesoru Stoklasovi, s nímž odjíždí na venkov. Profesor se těší na prostý venkovský život s jeho jednoduchostí a starobylostí. Jak je však překvapen, když slyší pražské popěvky a jí řízek stříbrným náčiním místo očekávaného oukropu s perníkem na jedné míse pro všechny. Přesto neustává vesničanům vychvalovat staré zvyky a kroje.

Vojtěch se tam zamiloval do mlynářovy Lidušky. Jeho štěstí je kaleno pouze vzpomínkou na úplné zamítnutí jeho básnických prvotin a příchodem elegantního mládence Skočdopole, jenž se dvoří právě Lidunce. Vojtěcha však zbavuje tohoto nebezpečí exekutor, který tam šviháka navštívil a společensky znemožnil.

Přijíždí Vojtěchův strýc, dobrý mlynářův přítel, aby smluvil sňatek mladých lidí. Doufá, že tak konečně Vojtěch zmoudří a zvážní...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 27.03.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Kandidát nesmrtelnostiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)