ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

   
­­­­

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7)

Autor knihy Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století Svatopluk Čech nás seznamuje s dalším výletem pražského měšťana Matěje Broučka. Po šťastném návratu z cesty na Měsíc začíná další dobrodružství.

Matěj Brouček byl častým hostem hospody na Vikárce v Praze na Hradčanech. Jednoho dne se opět značně posílil pivem a vyprávěl návštěvníkům hospody o podzemních pražských chodbách, o kterých se prý dočetl. Při odchodu z hospody si spletl cestu a najednou zjistil, že se někam propadá. Ocitl se v podzemní chodbě. Cestou sklepením nalezl velké množství pokladů, které pokládal za klenoty Václava IV. Po stisku tajného pera na obraze se ocitl na ulici. Všude byla tma. Potkal člověka s lucernou, jenž mluvil staročeštinou a tvrdil, že je rok 1420. Brouček byl zdrcený, kde se ocitl a usedl poblíž Týnského kostela. Tady se seznámil s měšťanem Domšíkem, kterému říkali Janek od Zvonu a ten pozval Broučka do svého domu. Domšík se velice podivoval, že Matěj neví o obležení Prahy Zikmundovým vojskem. U Janka se Brouček seznámil se zvyky svých předků, dobře se najedl, napil a také zde poznal Jankovu dceru Kunku, která se mu zalíbila. Všechny udivilo, jaké divné věci s sebou Matěj nosí - nůž, sirky, hodinky...
Matěj si tady musel obléknout husitskou výzbroj a odešel s Jankem do ulic bránit město. Cestou zašli do hospody na medovinu a po zprávě o útoku křižáků se všichni vyhrnuli ven. V tomto zmatku ztratil Brouček svého ochránce, upadl a zůstal v bezvědomí. Našli ho hejtman Chval z Machovic a kněz Koranda. Matěj se před nimi chlubil hrdinskými činy a oni ho vzali s sebou na Vítkov přímo k Žižkovi. Zde musel pomáhat při budování obranného náspu u cepníků. Tato těžká práce se mu nelíbila, a proto chtěl zmizet.
V průběhu památné bitvy na Vítkově se mu podařilo uniknout a vydával se za Žižkova posla a prchal do města. U Domšíků se oblékl do svých šatů a odhodil zbraně. Vydal se hledat chodby, kterými sem přišel a po nich se chtěl vrátit zpět do 19. století, ale cestou padl do rukou vítězných husitů, Žižka v něm poznal zběha a odsoudil ho k upálení v sudu. Marně Brouček vysvětloval, že je jejich pravnuk z 19. století. Byl strčen do sudu a zapálen. Nešťastný Matěj volal jméno Kunky, dcery Domšíka. Najednou otevřel oči a nad sebou viděl pana Würfla, který podle hlasu poznal Broučka. Vysvobodil Matěje ze sudu, do kterého večer opilý spadl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luci, 10.05.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)