ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

­­­­

Jestřáb kontra Hrdlička

Jedná se o krátkou novelu inspirovanou právnickým prostředím a jedním starým fasciklem, jež se zabýval sporem mezi lichvářem a dlužníkem.

DĚJ:

Pan Hrdlička bydlel spolu se svými dvěma dcerami, Julou a Irenou, a manželkou na Supovském zámku, kde vykonával funkci správce. Po předčasném úmrtí vlastníka je ale pan Hrdlička odvolán z funkce, stěhuje se s rodinou do města a žije pouze z hubeného důchodu. Rodina zvyklá na zámecký přepych ale potřebuje mnoho peněz, a tak si Hrdlička půjčí peníze od lichváře Jestřába. Hrdlička ale po krátké době zjistí, že není schopen splácet ani úroky, a proto se jeho rodina ocitne v exekučním řízení. Jula se snaží otci finančně pomoci tím, že po večerech šije šaty a později pracuje jako vychovatelka Jestřábových dětí. Ze služby u lichváře ale uteče hned poté, co ji Jestřáb začne fyzicky obtěžovat. Jula je zároveň v nepřetržitém kontaktu s bratrem Vladimírem, který žije v Cařihradu a slibuje, že se brzy vrátí domů i se svým přítelem doktorem Volným, který je kvůli Vladimírově vyprávění o sestře do July platonicky zamilovaný.
Celý příběh končí tím, že pan Hrdlička už neunese tíhu celé situace a spáchá sebevraždu. V tu samou dobu přijíždí z Cařihradu doktor Volný se smutnou novinou, že Vladimír je také po smrti - zemřel na jakousi cizokrajnou nemoc, kterou jeho organismus nezvládl. Konec je alespoň trochu šťastný díky tomu, že si doktor Volný bere Julu za ženu a ze svých vlastních peněz uhradí celý Hrdličkův dluh.

V této novele využívá Čech především protikladů, které jsou hlavním stavebním kamenem příběhu a pomáhají při vykreslení rozdílných povah a světů hlavních hrdinů. Novela je také prosáklá alegorií - už na první pohled nás musí upoutat záměrně zvolená jména hlavních protagonistů celého právnického sporu - chladný, po penězích bažící lichvář Jestřáb a starostlivý, mírný a milující otec a manžel pan Hrdlička.
Další výraznou postavou je Hrdličkova dcera Jula, která nakonec zachrání rodinu od největší tragédie a potupy. Jula je protikladem své starší sestry Ireny. Jula se snaží uskrovnit a podpořit otce, Irena se naopak za Hrdličku stydí a dále si užívá světských radovánek, jako by se nic nedělo. Ve své náramné pýše odmítá Irena i dar od jednoho nápadníka, obrovskou kytici lučního kvítí, i přesto, že rodině Hrdličkových po exekuci téměř nic nezbylo.

Jazyk novely je zastaralý, objevu se zde například pro nás nezvyklý slovosled. Zajímavá je i grafická stránka jazyka - nejmarkantnějšími znaky je změna psaní i a y a odlišná pravidla v používání s a z (např. sklamání; syrup; strom, s něhož opadalo listí atd.). Jinak se píší i slova přejatá z cizích jazyků, např. sillhueta.

Jedná se o čtivou a zábavnou novelu, která ale skončí tragicky a nepřinese očekávané rozuzlení celé nešťastné události.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 28.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Jestřáb kontra Hrdlička







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)