ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Bohemund I. (historická postava)

Bohemund I. z Antiochie byl normanský válečník. Do dějin se zapsal hlavně svojí účastí v první křížové výpravě do Jeruzaléma a vládou v Antiochijském knížectví.

Jméno Bohemund dostal po obrovi ze starých normanských pohádek a svému jménu také dostál, byl údajně o celý loket vyšší než kdokoliv jiný v Římské říši. Díky jeho širokým ramenům a celkově svalnaté postavě nebylo divu, že se stal známým kvůli své fyzické zdatnosti a bojeschopnosti. Měl světle hnědé vlasy, které si nechal stříhat na krátko. I když se často holil, nešlo zakrýt, že jeho vousy mají tmavě rusou barvu. Každého upoutaly modré oči vyzařující odvahu, ale i vážnost. Celé jeho vzezření vyvolávalo tvrdý, až krutý dojem, dokonce i jeho smích prý zněl jako výhrůžka.

Šlo o člověka mimořádně zbožného. Neváhal zničit svůj drahocenný plášť, aby z něho ušili kříže označující křesťanské vojáky. Neváhal a přihlásil se hned do boje proti pohanským nepřátelům okupujícím svatá místa.

Na své cestě do Jeruzaléma prokázal neuvěřitelnou strategickou schopnost. V daleké nehostinné zemi, na jejíž podmínky nebyli italští Normané a Francouzi zvyklí, proti nepřátelům, o jejichž taktikách a výzbroji slyšeli pouze v příbězích, zvládl konzistentně vést armádu těžkých rytířů proti lehce obrněné turecké kavalérii. Jedna z jeho nejvýznamnějších bitev se udála u železného mostu, kde se svými sedmi sty rytíři úspěšně vlákal dvanáctitisícové vojsko Ridvána z Allepa do pasti, a přestože byl v početní nevýhodě (17:1), zvládl celou nepřátelskou armádu rozehnat a zachránit tak zbytek křižáků, kteří obléhali město.

Knížectví Antiochie pro sebe získal díky své lstivosti, když přesvědčil ostatní vůdce výpravy, aby přislíbili vládu nad městem tomu, kdo se první dostane za bránu. Nikdo z nich totiž netušil, že Bohemund využije své znalosti řečtiny a jako zdatný vyjednavač se dokáže dohodnout s arménským strážcem města, který byl křesťanské víry a měl spory se svým pánem, dosavadním vládcem. Ten mu umožnil tajně v noci přelézt hradby a Bohemund tak získal toto město. Tím padla Antiochie do rukou křižáků a stala se jeho osobním knížectvím.

První křížová výprava z něj udělala pravděpodobně nejznámějšího rytíře své generace. Ve východním knížectví panovali dalších dvě stě let jeho potomci, ale bohužel nezdědili bojeschopnost svého předka, což přispělo k tomu, že přešlo pod vládu Mamluků. On sám je ale dodnes jednou z nejuznávanějších osobností své doby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: VN, 03.03.2022

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bohemund I. (historická postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­