ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

­­­­

Ta třetí (3)


HLAVNÍ POSTAVY:

Jiří Mánek - starý mládenec (40 let), pracuje ve spořitelně, žije v Praze se svou starou matkou, která o něj stále pečuje. Žije velmi povrchním způsobem života, do popředí klade pouze svou osobu, je velký egoista
Adéla Haimerová - mladá a krásná dívka z bohaté rodiny, velmi temperamentní a přímá
Milda - stará panna, Jiřího stejně stará sestřenice, ctnostná, hodná a obětavá žena

DĚJ:

Na pohřbu tety Viktorky se sejde celé široké příbuzenstvo rodiny Mánkových. Jiří v té době už 4 roky chodí s mladou Adélou, ona s ním ale na pohřbu není. Jiří je rád, protože se tam po dlouhé době setká se svou sestřenicí Mildou. Milda se nikdy neprovdala, protože ji brzy zemřeli rodiče a ona se starala o své sestry a vychovávala je, obětovala jim celé své mládí. Jiří její obětavost obdivuje.
Je tedy velmi rozzlobený, když se Adéla vysmívá Mildě i celé jeho rodině pro jejich nudnost a ubohost. Adéla si užívá svého mládí a bezstarostného života, neuznává sebeobětování pro štěstí druhých. Jiří se jejích řečí zalekne a začne pochybovat o tom, jestli by takovou ženu chtěl. Uvědomuje si, že Milda by pro něho byla vhodnější, dává mu pocit bezpečí a jistoty.
Vztah Jiřího a Adély se den ode dne zhoršuje. Poslední kapkou je, když Adéla Jiřímu pošle výsměšnou pohlednici z flámu se svými přáteli. Dlouho spolu s Jiřím nemluví. Adéle začnou chodit milostné dopisy, zjistí, že jsou od Jiřího synovce Jirky a když ho potká, dá mu co proto a vybije si na něm svůj vztek na Jiřího. Jirka to neunese a chce se zabít. Na poslední chvíli ho zachrání Jiří a vezme mu pistoli.
Adéla odjede s kamarádkou na 14 dní do Tater, prý aby se jejich vztah odloučením urovnal. Jiří jí ale ani nenapíše, místo toho se rozhodne, že si vezme za ženu Mildu. Ona nejprve váhá, ale potom souhlasí.
Byli tedy pár dní zasnoubeni a Adéla se vrátila. Pochopila, že Jiří myslí konec opravdu vážně, tak se s ním chtěla po čtyřletém vztahu rozloučit stylově - Jiří na její přání objednal hotel, květiny, hudbu... Když se sešli, hodně pili a Adéla se rozhodla dát mu na rozloučenou své panenství. Jiří ale její dar špatně pochopil, viděl v tom slib do budoucnosti a začal Adélu moc chtít. Rozhodl se, že si Mildu nevezme, protože touží po Adéle a miluje jen ji.
Jde tedy za Mildou, aby jí řekl, jak se situace změnila. Milda to vezme velmi statečně, a tak Jiřímu už nebrání nic, aby jel za Adélou. Když k Haimerovým dorazí, Adély rodiče jsou velmi překvapeni, protože od Adély vědí, že se rozešli. Adéla řekne Jiřímu, že její dárek nepochopil, že to bylo jen aby na ni nikdy nezapomněl a že se jí hnusí. Jiří odcházel jako spráskaný pes, neměl Adélu a Mildě zlomil srdce. V bytě, odkud se jeho matka nedávno odstěhovala, mu bylo velmi úzko. Svoji záchranu viděl jen v sebevraždě. Představil si, že jedině v rakvi nabyde ztracené úcty a vážnosti. A tak přišla po Adéle a Mildě ta třetí...smrt.
Střelil se pistolí, kterou vzal svému synovci a zemřel po několika dnech v nemocnici.

CITÁT Z KNIHY:

"Tvrdila jsem, že jsem krásná. Tvrdila jsem, že ani nevíš, jak jsem krásná. Viď, žes to nevěděl? Jiří, nemysli si, není to ode mne žádná lest, vše je zpečetěno, nestanu se tvou ženou, teď už ne. Ale ještě bych mohla být dnes tvou milenkou. Jen dnes a pak již nikdy, dnes poprvé a také naposled, kdybys chtěl. Jistěže chceš, Jiří!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nikolitaaa, 15.11.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Ta třetí (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­