ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

   
­­­­

Muž sedmi sester (2)

Románová groteska o "životním vtipu" nenápadného úředníčka, spáchaném na 7 sestrách jedné maloměstské rodiny.
Přes 70 let čekala v pozůstalosti na vydání výsměšná románová zkratka, prvotina klasika české psychologické prózy. Její šklebný námět i zpracování byly po dlouhou dobu pro vydání neúnosné. Na samém počátku 20. let minulého století, kdy byl román psán, mohl být chápán především jako pornografie a autorovým záměrem jistě bylo především šokovat, což v současném kontextu už tolik nevyznívá.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Jonathan Livingston v Praze roku 2014 (2. vydání). Počet stran: 205. ISBN: 978-80-87835-50-0.

OBSAH:

Emil Škvor zdědil své šprýmařství po svém otci. Obyčejné vtipy ho nezajímají, proto chce udělat jeden opravdu velký. Ve městě žije starý profesor matematiky, jenž je jí tak posedlý, že i jeho dcery jsou narozeny tak, jak postupuje aritmetická řada. Jeho dcery si vybral za cíl svého vtipu.

Emil si vezme Cilku, nejošklivější z profesorových dcer, a začne plánovat. Chce každé z dcer udělat dítě tak, aby se všechny narodily v jednom týdnu, čímž rozšíří profesorovu aritmetickou řadu. Zjišťuje si menstruace dcer podle jejich nálad a jejich povahy, aby je mohl svádět. Cilku pošle ke své tetě na týden a pracuje na svém vtipu.

Všechny dívky se mu podaří svést a přesvědčit je, aby o svém poměru mlčely. Všechny otěhotní a nechtějí prozradit jména otců. Ve městě je velké pozdvižení.

Když se všechny děti narodí, jde Emil s pravdou ven. Ve městě se stane takřka celebritou. Profesor dovolí Emilovi, aby si všechny jeho dcery vzal k sobě domů a postaral se o ně. Je to hotová katastrofa, protože sestry se neustále hádají. Emil přemýšlí, jak by nad profesorem vyzrál. Sestry, profesora i jeho ženu pozve jednoho dne pomocí dopisu do lesa. Tam najdou Emila oběšeného na stromě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Angelika, 21.10.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Muž sedmi sester (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­