ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

­­­­

Ta třetí (2)

Vydal: Melantrich, Praha 1988

DĚJ:

Hlavním hrdinou tohoto psychlogického románu je 40-letý starý mládenec Jiří Mánek, měšťák a egoista, který žil velmi povrchním způsobem a kladl všude svoji osobu na první místo. Žil v jedné domácnosti se svojí matkou, která už byla hodně stará a sama by potřebovala, aby se o ní někdo staral, ale Jiří to neviděl nebo spíš vidět nechtěl. Vyhovovalo mu, s jakou péčí se o něj maminka stará, že mu vaří jeho oblíbená jídla, podstrojuje a dokonce denně čistí boty, aby ve svém úřadě vypadal dobře. Pracoval za přepážkou nuselské spořitelny. Celý příběh se odehrává v Praze.

Když k Mánkům přišlo smutné psaní, že zemřela teta Viktorka, matčina sestra, vydali se spolu na pohřeb, kde se sešli s širokým příbuzenstvem z celé republiky. V té době Jiří chodil už 4 roky s temperamentní a o mnoho let mladší Adélou Haimerovou, která pocházela z bohaté rodiny, byla velmi náročná a také přímá, někdy až příliš. Na pohřbu ale s Jiřím nebyla. Byl na jednu stranu rád, protože se po několika letech setkal se svojí sestřenicí Mildou a tolik se toho o jejím životě chtěl dozvědět! Byla stejně stará jako on a taky žila jako stará panna, ale pro Jiřího byla zosobněným andělem, někým, pro koho ctnost, obětavost a dobrota nebyla jen slova. Milda se po smrti svých rodičů ujala dvou svých mladších sester a jejich výchově obětovala mládí i to, že se nikdy nevdala.

Proto se Jiřího velmi dotklo, když se Adéla jeho sestřenici i celé rodině vysmívala a říkala o nich, že jsou ubozí a nudní. Neměla ráda odříkání a neuznávala ani sebeobětování se pro štěstí jiných. Měla ráda mládí, veselý a bezstarostný život, ze kterého se uměla náležitě radovat. Od pohřbu Jiřího tety se mezí ním a Adélou hodně změnilo, začal se na ní najednou dívat docela jinýma očima. Začínal z ní mít strach, protože z jejích řečí se dalo vyčíst jen to, že by se o Jiřího nechtěla starat, až by byl třeba nemocný nebo starý, a tak začal pochybovat, jestli by takovou dívku chtěl vůbec za ženu. Milda byla ve srovnání s Adélou docela jiná, znamenala pro Jiřího jistotu a bezpečí. Jí by si jako svojí ženu dokázal představit mnohem líp.

Vztah s Adélou se den ode dne zhoršoval a pohlednice, kterou mu napsala z jednoho nočního flámu se svými kamarády, byla pro Jiřího poslední kapkou. To psaní bylo plné výsměchu a ironie. Adéla toho později litovala, že se nechala vyburcovat, aby to také podepsala, ale bylo pozdě. Dlouho se s Jiřím nebavili. Jí začaly v té době chodit dopisy od tajného ctitele, za kterým ale brzy odhalila Jiřího synovce Jirku. Vadilo jí, že všechna ta slova psal spolu se svými ohavnými kamarády, jak je nazývala, a tak mu dala co proto. Když ho příště potkala, vynadala mu a v podstatě si na něm vybila vztek, který měla na svého Jiřího. Mladý Jirka to ale neunesl a chtěl se zabít. Na poslední chvíli ho zachránil právě Jiří.

Adéla po nějakém čase odjela s kamarádkou Laurou do Tater, prý aby si s Jiřím od sebe odpočinuli a aby se jejich vztah odloučením urovnal. Za ty dva týdny, kdy byla pryč, jí Jiří nenapsal ani řádku a rozhodnul se, že si nevezme za ženu ji (zatím si nedali ani žádný slib), ale že o ruku požádá Mildu. Dlouho se nechala přemlouvat, protože nechtěla stát mezi ním a Adou, ale pak přikývla.

Byli tedy pár dní zasnoubení, když se Adéla vrátila z Tater. Setkala se s Jiřím a když pochopila, že je mezi nimi skutečně konec, chtěla to rozloučení po čtyřletém vztahu udělat v romantickém stylu - i když romantika pro ní neznamenala vůbec nic. Jiří tedy objednal pokoj v hotelu, květiny a hudbu - přesně, jak si přála - a večer se tam spolu sešli. Hodně pili a povídali, dokonce si spolu i zatančili a potom mu dala Adéla na rozloučenou svoje panenství. V Jiřím se ale probudil obrovský chtíč a pochopil její dar tak, že je to slib do budoucnosti a rozhodl se, že si Mildu vzít nechce, protože touží a miluje jen Adélu.

Mildě jel vysvětlit, jak se věci mají a potom se vypravil k Adéliným rodičům, aby je požádal o ruku jejich dcery. Haimerovi byli dost překvapení, protože od Adély věděli, že se ti dva rozešli. Nechali je pak o samotě a Adéla Jiřímu řekla, že vůbec nic nepochopil. Že to byl jen dárek na rozloučenou, aby na ni nikdy nezapomněl, ale že s ním už nikdy nic mít nebude. Dokonce se jí i hnusil. Jiří odcházel jako spráskaný pes. Neměl teď Adélu a nemohl už jít ani za Mildou, které zlomil srdce. V bytě, odkud se matka nedávno dostěhovala k mladšímu synovi, mu bylo hrozně úzko. Cítil na sobě mravní bahno a věděl, že teď už si ho nikdo nebude vážit pro to, co udělal. Jediné, v čem viděl záchranu, byla sebevražda. Představil si sebe v rakvi a věděl, že jenom tak nabyde ztracené vážnosti a úcty. A tak přišla po Adéle a Mildě ta třetí ... smrt.

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbilo se mi, jak dokonale zvládnul Havlíček prokreslit charaktery hlavních postav svého románu, hlavně pak Adélu. Příběh měl zajímavou zápletku a také rychlý spád. Cokoliv některá z postav udělala, vysvětlil autor později tím, že ukázal její určité povahové rysy, které byly na vině. Jiří na konci příběhu teprve procitnul a celý jeho dosavadní život se mu hnusil, viděl všechno jen jako povrchní pozlátko, pod kterým nebylo vůbec nic. Mánek byl také hrozný slaboch, a proto i podlehl svojí sebelítosti a nakonec se zastřelil. Přitom to nebylo tak dávno, kdy před stejným činem zachránil svého synovce a povídal mu o tom, že jedině tím, že zůstane naživu, něco dokáže změnit nebo vyřešit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 07.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Ta třetí (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­