ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

   
­­­­

Petrolejové lampy (8)

Mistrovské psychologické drama je realistickou studií maloměsta (rodné Jilemnice) na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Příběh energické a nepoddajné Štěpky se zapsal do povědomí především díky stejnojmenné filmové interpretaci režiséra Juraje Herze s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích (1971).

Děj se odehrává v Jilemnici, kde bohatá Anna a stavebník Kilián počnou dítě - Štěpku. Tu nemá později nikdo rád, protože je upřímná (někdy až moc) a navíc není ani pěkná. Jejími přáteli jsou její bratranci Jan a Pavel Malinovi.

Štěpka již odmalička touží po romantice i lásce a chce mít dítě. Zahraje si i v divadle, je velmi talentovaná.

Štěpka dospívá, ale stále žije s rodiči na statku. Žádní muži o ni nestojí, a tak ve třiceti letech ztrácí naději mít lásku a dítě, když tu najednou přijde bratranec Pavel a požádá ji o ruku. Štěpka zaslepená nadějí mít dítě přemluví rodiče, kteří vědí, že už jednou se z Pavla stal opilec a hazardér.

Až po svatbě se Štěpka dozvídá pravdu. Pavel si ji vzal pouze pro vysoké věno (potřeboval splatit dluhy) a navíc má syfilis - takže ani dítě nebude...
Zanedlouho se u něj projevila druhá fáze této nemoci, začal být nevrlý a zlý a Štěpka měla špatné časy. Jan pomáhal Štěpce starat se o statek i o bratra. Nakonec ho odvezl do ústavu, kde se Pavel zbláznil a zemřel.

Štěpka byla zdrcená a připadala si zbytečná. Ale nepřestala doufat a znovu se vrhá do práce plná života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 06.04.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Petrolejové lampy (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­