ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

­­­­

Petrolejové lampy (3)


POSTAVY:

Štěpánka Kiliánová - samotářské dítě; dítě zvláštní, hlavaté, těžkopádné, nehezké; mnohem statnější než ostatní; velmi dobrá ve vystupování - recitace, divadlo; introvertní; často zasněná do svého smyšleného světa
Pavel Malina - dříve si hrával se Štěpánkou a jeho bratrem Janem u nich na statku; studoval v Jičíne; potom přerušil studium a vydal se na vojnu; přestal se zajímat o statek i o Štěpku; na vojně dostal pohlavně přenosnou nemoc - syfilis; koketoval se Štěpkou, ale jen kvůli sňatku
Jan Malina - starší bratr Pavla; zůstal pracovat s otcem na statku
Franc - němý; dobrý kamarád Štěpky; vozil věci Pavlovi do Jičína

MOTIVY:

  • ze začátku přátelství mezi Štěpkou a bratry Janem a Pavlem Malinou...
  • velká změna kvůli odjezdu Pavla na vojnu
  • Pavel chtěl dostat Štěpku
  • Štěpka si přeje dítě
  • láska - zdvořilostní, neosobní...

DĚJ:

Hlavní hrdinka Štěpka Kiliánová si jako malá holka hraje se svými bratranci Janem a Pavlem Malinou. Pro své dobré vystupování se dostane i do divadla. Ve společnosti říká vše, co si myslí.

Pavel odejde nejdřív na učení do Jičína, které ale přeruší a nastoupí do kadetky. V kadetce se nejvíce "zkurví" a zničí a kvůli tomuto způsobu chování se nakazí pohlavní nemocí syfilis.

Pavla z kadetky vyhodili, a tak z nudy koketoval se Štěpkou. Štěpka toužila po dítěti a myslela si, že ji Pavel miluje. Jan se staral o Vejrychovsko a už nechtěl dále živit Pavla. Pavel se tedy rozhodl, že si vezme Štěpku, která přivede do statku peníze.

Štěpka doufala, že budou mít spolu dítě, ale po svatbě se dověděla, že Pavel ho mít vůbec nemůže. Měla s ním velké potíže a o svůj díl na statku se starala ze začátku sama, posléze jí pomáhal Jan.

Pavel zemřel a Štěpka zůstala na statku s Janem, kde spolu žili a spravovali Vejrychovsko...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kachna, 19.02.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Petrolejové lampy (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­