ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

­­­­

Neopatrné panny

Cyklus Neopatrné panny vzbudil po svém 1. vydání roku 1941 velké mravní pohoršení. Havlíček musel předstoupit před soud a bylo zakázáno rozšiřovat tento titul mezi osobami do 18 let. Přesto osudy, jež tehdejší společnost tolik pobuřovaly, vycházely ze skutečnosti. Oněch pět panen žilo tehdy v Jilemnici, jak uvedla Havlíčkova žena Marie.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Václav Petr v Praze roku 1941 v edici Setba. Počet stran: 108.

OBSAH:

Uvedený cyklus je souborem povídkových prvotin - Neklidné srdce, Figurka z porcelánu, Tragická krev, Tanečnice a Máša z krámu. Povídky vycházely ze skutečnosti, kdy oněch pět panen žilo tehdy v Jilemnici, rodišti autora cyklu.

Neklidné srdce

Hlavní hrdinkou je Fína. I když vyrůstala v milujícím rodinném prostředí, dětí bylo doma tolik, že rodiče nezvládali věnovat se každému zvlášť. Fína si tak velice brzy našla zálibu v chlapcích. Nepomohl ani trest rodičů poslat dívku k tetičce do cizího města; i zde si Fína našla cestičku, jak se dostat do prostředí, které ji odedávna přitahovalo. Nakonec se vlivem válečných událostí, které zasáhly do jejího života, stane prostitutkou a vražedkyní vlastního dítěte.

Figurka z porcelánu

Vita, od malička křehká a citlivá dívka, doplácí na zkaženost rodinného prostředí (sexuální nenasytnost matky a sester) a na zavržení maloměstskou společností. S pocitem vzdoru a zároveň marnosti změnit něco na svém životě se uchyluje do náručí několika milenců. Končí tragicky, v sedmnácti letech umírá oslabená, zklamaná a s prázdnou duší na tuberkulózu.

Tragická krev

Zasažená pohlavní nemocí a následnou sebevraždou končí svůj život postava Hedy, odvážné a hrdé dívky s chlapeckou povahou, která po smrti rodičů vyrůstá v neláskyplném prostředí v rodině své sestry. Plná vzdoru a neschopná přizpůsobení se dané výchově najde porozumění v partě chlapců, studentů, se kterými revoltuje proti maloměšťácké společnosti. Po nákaze syfilidou od jednoho z nich šíří svou nemoc jako vzpurné gesto, a to po městečku mezi muži, kteří neuposlechli jejího varování. Osamělá a znechucená touto společností páchá sebevraždu zastřelením.

Tanečnice

Eva, jedináček v zámožné rodině ředitele velkostatku, zahleděná jen do své krásy a tance, se kterými od dětství sklízí úspěchy. Tato citově chladná a lhostejná dívka, milující jen své tělo, se vdá pro peníze za bankovního úředníka Lustiga, jenž skončí na několik měsíců ve vězení kvůli peněžním machinacím, kterými financoval Eviny záležitosti s tancem. Eva svého manžela bez výčitek opouští a ujíždí do ciziny.

Máša z krámu

Od dětství plachá dívka Máša, vyrůstající v rodině, která více upřednostňovala syna. Dokáže se však postarat o rodinný obchod, a to posléze za podpory bývalého bohatého obchodníka (záletníka), s nímž se jí narodí dítě, oslabené však umírá. Tragický zlom nastává v okamžiku, kdy se po smrti obchodníka provdá za četnického strážmistra Vacka, který ji donutí jít na potrat. Ponižuje ji bitím a návštěvami dívek nevalné pověsti v jejich domě. Máša, zoufalá a vysílená onemocněním po potratu a stálým týráním, se rozhodne k vražednému činu a manžela otráví. Její život končí ve věznici v Řepích.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: avrilka, 10.05.2024

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Neopatrné pannyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)