ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

­­­­

Neviditelný (3)

Děj knihy se odehrává v bohaté rodině na sklonku dvacátých let dvacátého století, která se postupně rozpadá. Hlavním hrdinou je inženýr, jenž si vezme dědičku továrny.
Po svatbě hlavní hrdina zjistí, že s nimi v domě žije bláznivý strýček, který si myslí, že je neviditelný. Tento stav postupně rozvrátí jeho manželství a Petrova žena se nakonec zblázní.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Lidové noviny v Praze roku 2006. Počet stran: 548. ISBN: 80-7106-789-X.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Psychologický román se odehrává okolo poválečného roku 1925 v prostředí Prahy a severních Čech (Jesenice).

HLAVNÍ POSTAVY:

Petr Švajcar (vypravěč); Soňa Hajnová; Hugo Hajn (Sonin otec); Hajnova teta; Katy (služebná, společnice Soni)

DĚJ:

Celý román je jakýsi soupis událostí v životě Petra Švajcara, působí jako vlastní memoáry sepsané do jedné knihy, která odhaluje pozoruhodný příběh jedné relativně spokojené rodiny a jejího narušitele - chudého studenta Petra. Ten se k vzdělání dostane poměrně náhodně, ale příležitost chytí za pačesy a díky své cílevědomosti se dostane i na vysokou školu, kde úspěšně složí zkoušky na inženýra v oboru chemie.

Petra nezajímá nic krom studia, distancuje se od kamarádů a jediným rádoby přítelem mu je spolubydlící Dont. Petr žije velmi střídmě, nicméně neodmítne Dontovo pozvání na ples, kde se seznámí s krásnou Soňou Hajnovou - jediným potomkem bohatého továrníka Huga Hajna. Petr je velmi vypočítavý a rozhodne se Soňu svést a dostat se tak k pohádkovému bohatství. Díky schopnosti účelně manipulovat s lidmi Petr dychtivou a romantickou Soňu dokonale okouzlí a ta se do něj během častých návštěv Prahy hluboce zamiluje.

Následuje svatba a stěhování do přepychové rezidence v Jesenici. Zde se čtenář tohoto pozoruhodného příběhu poprvé setkává se Soniným otcem Hugem - citlivým a spokojeným majitelem továrny, jenž by pro svou dceru udělal cokoliv. Čtenář dále potkává vždy usměvavou a optimistickou Katy, starou a velmi konzervativní tetičku a podivínského Cyrila, který je bratrem Huga. Cyril se považuje za vynálezce lektvaru, který jej činí neviditelným. "Neviditelný" tento lektvar pravidelně užívá a hluboce věří v jeho účinnost. Samozřejmostí je speciální chování, na které si osazenstvo domu už zvyklo a naučilo se s Cyrilovým psychickým problémem žít.

Další pasáže knihy mají přímo strhující děj. Po růžových líbánkách přichází vystřízlivění. U Soni se začínají objevovat stále častější migrény a navíc se chorobně štítí Neviditelného. Zamyká se před ním v pokoji třeba na celý den a propadá depresím. Vrcholem všeho je situace, kdy Soňa zapomene zamknout dveře a Cyril ji spatří jen v nočním negližé. Když Katy uslyší strašlivý křik, přiběhne Soně na pomoc a uvidí, jak Neviditelný leží na bezmocné ženě. Po této situaci se Soňa psychicky zhroutí. V následném rychlém sledu událostí je Cyril odvezen do ústavu a Soňa o několik dnů později zjistí, že je těhotná. Je v druhém měsíci, takže je logicky vyloučeno, že by otěhotněla vinou Cyrila, nicméně právě tomuto scénáři uvěří a odmítne dále s Petrem sdílet společné lože.

Petr toužebně očekává narození svého potomka, ke kterému upíná svou naději, bere jej jako prioritu číslo jedna a chce mu odkázat vše, co kdy dokázal. Po narození syna se Soňa dovídá o mileneckém poměru mezi Katy a Petrem a rovněž si najde milence - Neviditelného. Původní nenávist a odpor se promění v lásku, Soňa pořád cítí jeho přítomnost, neustále má u své postele prázdnou židli a toužebně jej očekává. Sonin psychický stav se hroutí. Blouzní a samotný čtenář poznává, že se z ní stala troska, která navíc velmi povážlivě ohrožuje život malého dítěte.
Nebezpečná situace graduje a Petr se rozhodne, že dopomůže k sebevraždě, o níž se Soňa již několikrát pokusila. Úspěšně. Po její smrti se zhroutí i Hugo a do několika měsíců rovněž umírá.

Poslední část knihy tvoří pokus o vytvoření relativně šťastné rodiny složené z Petra, Katy a malého Petříka, jenž navíc po starém Hajnovi zdědil veškerý majetek. Nicméně ani zde není Petrovi přáno. Jeho syn onemocní zápalem mozkových blan a stává se z něj mentálně zaostalé dítě, které se už od dětství o nic nezajímá. Továrna pomalu přestává profitovat, dům se bortí a cílevědomé plány egoistického Petra Švarjaca se hroutí definitivně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 05.01.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Neviditelný (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­