ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

­­­­

Helimadoe (3)

Lyrický román o pohlavním dospívání chlapce na českém maloměstě.

Hlavním námětem Havlíčkova románu je dospívám malého chlapce v muže. Navazuje tak na lyrický Šrámkův Stříbrný vír a Hrubínovu Romanci pro křídlovku, na tradici Benešové, Pujmanové atd. Havlíček však tuto tradici provedl více epicky. Za velký klad považujeme i to, že dospívání hlavního hrdiny zasadil do souvislostí dobové sociální problematiky. Autor výrazně prokresluje jednotlivé postavy, sám se ztotožňuje s postavou studenta Emila, syna okresního komisaře, vyprávějícího retrospektivně děj. Realitu často prostupují romantické prvky.

Název románu je odvozen od počátečních písmen dívčích jmen - Heleny, Lídy, Marie, Dory a Emy, dcer podivínského lékaře Hanzelína, který většinou léčil chudé, bohatí jím opovrhovali pro jeho nízký původ a zvláštní způsob života.
Jako syn cestáře se těžce propracoval k akademickému titulu. Vystudoval pouze díky vdově po sedlákovi, jíž si vzal za ženu. Při porodu páté dcery mu zemřela. Hanzelín jí při své promoci slíbil naprostou věrnost a slib splnil. Žil tvrdým životem lékaře předměstské chudiny, starost o domácnost přenechal zcela svým čtyřem starším dcerám, jimž stanovil přesný denní rozvrh prací. Heleně, Lídě a Marii bylo již přes třicet let, Doře přes dvacet a Ema byla ještě malá dívenka. Proto neměla žádné velké domácí povinnosti. Všechny dcery zůstávaly svobodné, žádní nápadníci o ně nestáli (pouze o Doru učitel Pírko).

Do tohoto prostředí se dostal mladý hoch Emil z bohaté maloměstské rodiny, který docházel k doktoru Hanzelínovi na pravidelné prohlídky po těžké nemoci. Zahořel pubertální láskou k o řadu let starší Doře a stal se svědkem i pomahačem jejích snah o rozbití tísnivých poměrů. Dora snila o dobrodružném životě. Svůj sen uskutečnila útěkem s potulným kouzelníkem. Jako jediná se vymanila z otcova vlivu, šla za svým štěstím. Na příkaz otce nastoupila na její místo Ema a kolotoč stereotypního života pokračoval dál.

Emila tížilo svědomí, neboť on byl Dořiným poslem, jenž nosil tajná psaníčka. Na radu svého otce se se vším svěřil doktoru Hanzelínovi. Bylo mu odpuštěno. V závěru knihy odchází Emil (již jako patnáctiletý) se svými rodiči ze Starých Hradů do Jičína, kde otec získal místo okresního hejtmana.

Celý román je vzpomínkou na uplynulé mládí a na lásku, která má v srdci dodnes vyhrazené místo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 29.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Helimadoe (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­