ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

   
­­­­

Helimadoe (4)

Název posledního Havlíčkova románu je složen z počátečních písmen pěti ženských jmen (Heleny, Lídy, Marie, Dory a Emy) pěti dcer maloměstského lékaře a svérázného sociálního buřiče. Ve vlastním domě se lékař projevuje jako tyran, jenž dcery vychovává podle svých neobvyklých představ a jejichž odlišné povahy připravují vychovanému a plachému chlapci nejednu horkou chvilku. Jen jedné z pěti dívek však patří mladíkova první hluboká láska, té, která má nejvíce z otcovy nátury i neúmorné vitality a která jediná se nakonec vzbouří a odchází z tísnivého maloměstského prostředí za svým pomyslným štěstím.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1972 (3. vydání tamtéž). K vydání připravil a úvodní slovo napsal Josef Rumler. Dvě kresby namaloval Cyril Bouda. Počet stran: 294.

OBSAH:

Podivný název tohoto románu je utkán ze začátečních písmen 5 dívčích jmen (Heleny, Lídy, Marie, Dory a Emy), dcer podivínského lékaře Hanzelína, člověka společensky ztraceného, dobráka i ztroskotance v jedné osobě. Jako cestářův syn se těžce propracoval k akademickému titulu. Stalo se tak jen díky vdově po sedlákovi, kterou učiní svou ženou a která mu umírá, zanechavši mu 5 dcer. Věrný její památce žije tvrdým životem předměstského lékaře chudiny.

Do tohoto prostředí zapadne mladý hoch z nejlepší maloměstské rodiny, syn okresního hejtmana. V pubertálním poblouzení se zamiluje do jedné z doktorových dcer, do o řadu let starší Dory. Trošku mimoděk se stává svědkem i jakýmsi pomahačem jejích snah rozbít úzké a tísnivé poměry jejího domova a rozběhnout se dobrodružně do širého světa za svým osobním štěstím.

Celý román je vzpomínkou na dávno uplynulé mládí a na lásku, ještě dnes v srdci těžko hlodající...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Méďa, 30.10.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Helimadoe (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­