ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

­­­­

Petrolejové lampy (2)


ANALÝZA:

Dějištěm románu se stává Jilemnice, Havlíčkovo rodiště. Hlavní protagonistkou je naivní Štěpka Kiliánová, dítě Anny a budovatele Kiliána. Se Štěpkou se poprvé seznámíme jako s hravým dítětem, které vyrůstá se svými bratranci Janem a Pavlem. Od té doby již uběhlo drahno let a Štěpka je snaživá herečka v divadelním souboru. S nadějemi hledí do budoucnosti, kde vyhlíží svého prince na bílém koni. Najednou je jí třicet a princ ne a ne přijít.
Jako blesk z čistého nebe tak působí nabídka k sňatku od jejího bratrance Pavla, nyní působícího jako hejtman. Rodiče Štěpky jsou zásadně proti, protože tuší, že se z Pavla vyklube pijan a hráč. Není jim to však nic platné, protože jejich dcerka je pevně rozhodnutá a nepřipouští si žádné pochyby. Manželé začnou společně bydlet v domě na Vejrychovsku.
Záhy se ukáže, že všechny obavy rodičů byly oprávněné. Pavel potřeboval nutně Štěpčino věno na splacení dluhů, které nadělal. Několik let nato se navíc u Pavla projeví druhá fáze syfilis, a to ho jen změní k horšímu. Štěpka musela snést dlouhé týrání, než Pavla odvezl jeho bratr Jan na psychiatrii.
Nakonec Pavel docela zešílí a brzy poté umírá. Štěpka zůstane sama. Když však překoná depresi a pocit méněcennosti, je znovu připravená vrhnout se do života s novou nadějí.

SYNTÉZA:

V tomto díle Havlíček dobře zachytil Štěpku, která díky němu získává na plasticitě. Na jejím příběhu se dá najít mnoho poučného a dost možná, že i já četbu bohatě zúročím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Agupi, 12.04.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Petrolejové lampy (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­