ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

­­­­

Hodinky pana Balabána

Velice kontroverzní dílko. Jde o tzv. vzdoropohádky (= alegorické příběhy s magickými prvky, pozn. redakce), které Havlíčka utužují v jeho silně pesimistickém postavení k životu. Nacházejí se tam velice zajímavé povídky - tak například "Hry děda čtveráka", která vypráví o čtyřech malých dětech, které si hrají své pohádky. Mezi ně vtrhne starý dědeček a vštípí dětem takové hry, že to odnese jedno z dětí. Když pak děti vyrostou, jedno z nich (Pepík) spáchá hrozný čin: zabije Bělu, další z dětí. Helenka a Jiřík se vydávají hledat dědu čtveráka... Zajímavá je také povídka o smrti otcově. Tam se Havlíček poprvé setkáva na vlastní oči se smrtí. Vzdoropohádky jou opravdu silným soustem pro děti, respektive dospěláky a jsou-li vyprávěny stylem pohádky, přeci tu Havlíček zapojuje silně podtext psychologické prózy.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha se mi bez nadsázky velice líbila a emocionálně se mnou zatřepala. Vždycky jsem si pohádky představoval v trošku jiném znění, ale Havlíček je opravdu hoden primátu velikého spisovatele psychologické prózy. Vřele tuto knihu doporučuji všem, kteří mají rádi Havlíčka, i když ten pesimismus je chvilkami až šílený, řekl bych "šílenství pesimismu". Inu, takový byl i Jaroslav Havlíček, epik zasněného vzdoru, který tak srdnatě bojoval o své "malé místo" na zemi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: CHORE, 14.07.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Hodinky pana BalabánaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­