ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havlíček Jaroslav (*03.02.1896 - †07.04.1943)

   
­­­­

Petrolejové lampy (6)

- moderní psychologický román

Román je realistickou studií maloměsta v poslední třetině minulého a na začátku tohoto století i psychologicky propracovaným průhledem do nitra hlavní hrdinky.
Kniha je mistrným pohledem do psychologie hrdinky, která se celým svým založením ostře odlišuje od maloměstského prostředí. Její životní příběh je historií touhy po štěstí a nepoddajné životní síly. Z dvojí roviny, společenské a individuální, odkrývá autor groteskní tragiku zápasu s nešťastným manželstvím a nepřátelským prostředím malého města. Realita vidění, jehož důslednost je jednou z příčin přesvědčivosti a autenticity příběhu, vylučuje smírný konec, je však souznačné s vírou ve vítězství člověka nad osudem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1973 (6. vydání). Medailón o autorovi napsal a k vydání připravil Josef Rumler, kresby Cyril Bouda. Počet stran: 354.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Severovýchodní Čechy (Jilemnice) na přelomu 19. a 20. století.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Obraz rozpadajícího se světa a vztahů.

HLAVNÍ POSTAVY:

Štěpa Kiliánová - nehezká, obětavá žena
Jan Malina - hospodář, milý, hodný
Pavel Malina - bratr Jana, líný, alkoholik, nemocný

STRUČNÝ OBSAH:

Hlavní hrdinka Štěpa Kiliánová není hezká, snad proto má život o něco těžší. Je příliš vysoká a moc vyspělá. Jako malá si hrála s bratranci Janem a Pavlem, syny Jana Maliny.

Jednoho dne přijde Malina za Kiliánem pohovořit si. Pavel chce zanechat studia a jeho otec je v šoku. Pavel se začne poflakovat, pít, střídat jednu ženu za druhou, dělá dluhy. Jeho bratr Jan ho odmítne podporovat, a tak se Pavel začne dvořit Štěpě, díky níž by mohl na statek přivést peníze. Štěpa si myslí, že ji má skutečně rád, touží do budoucna po dětech a skvělém manželovi. Vezmou se. Štěpa je šťastná, má krásného manžela. Pavel slíbí, že se vrátí k hospodaření, proto jim jeho tchán koupí statek a k tomu postaví i nový dům. Pavel si Štěpky však přestává všímat a projevovat o ni zájem, ta jej posílá k doktorovi, který zjistí, že má syfilidu. Zdravotní stav Pavla se horší, špatně chodí, je velice zlý a Štěpce ubližuje.

Kilián zemře a Štěpa se stěhuje ke své matce a stará se o svého manžela. Zanedlouho umírá i maminka a Štěpa zůstává sama. Jan jí nabídne, že Pavla odveze do ústavu. Štěpa se soucitem odmítá. Ale nakonec se přeci jen rozhodne nechat jej odvézt do Prahy, kde v ústavu zemře. Štěpa začíná hospodařit s Janem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 28.04.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Havlíček - Petrolejové lampy (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­