ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Ztracené iluze (2)

Nadaný venkovský básník Lucien poznává zákulisí umění a kritiky a přesvědčuje se o bláhovosti svých iluzí o literatuře a posvátné kritice.

Román tvoří druhý díl na sebe volně navazující trilogie, která začíná Otcem Goriotem a končí Leskem a bídou kurtizán. Tyto tři romány patří k nejznámějším dílům Balzacovy Lidské komedie. Dělí se na tři části: Dva básníci, Provinční génius v Paříži a Utrpení vynálezce.

HLAVNÍ POSTAVY:

Lucien Chardon - mladý nadaný a velmi krásný básník, touží získat slávu a šlechtický titul, ale nemá dost silnou vůli, lehce se nechá strhnout ke špatnostem, snadno podléhá chvilkovým náladám, často se chová sobecky vůči Davidovi a Evě.
David Séchard - Lucienův přítel a manžel Evy, je idealista a snílek, bez nadání pro obchod, bezmezně obdivuje Luciena, je ochoten mu pomoci, i když je sám na mizině.
Eva - Lucienova sestra, obětavá, svědomitá dívka, miluje Davida, obdivuje svého bratra stejně jako on, na rozdíl od Luciena je rozumná a vytrvalá

DĚJ:

Děj začíná ve chvíli, kdy se David Séchard vrací ze studií a začíná pracovat v tiskárně. V té době znovu potkává svého dávného přítele Luciena a nabídne mu spolupráci. Jenže práce v tiskárně jim mnoho nevynáší, neboť ani jeden z nich není příliš nadaným obchodníkem. David se zamiluje do Lucienovy sestry Evy a Lucien se stává milencem hraběnky de Bargeton, s jejíž pomocí se chce dostat do aristokratických kruhů. Eva Davidovu lásku opětuje, a tak se chystá svatba. Ještě předtím však Lucien prchá se svou milenkou do Paříže a doufá, že se tam dočká literární proslulosti a že získá zpátky šlechtický titul své matky. David a Eva mu dávají s sebou na cestu všechny své úspory, protože věří, že Lucienův talent jim všechno vynahradí.
Hned po příjezdu do Paříže čeká Luciena první pohroma, jeho milenka ho opouští, aby se nestala terčem pomluv pařížské smetánky. Zhrzený Lucien jí přísahá pomstu a začíná v Paříži žít na vlastní pěst. Peníze z domova mu však rychle dojdou, a tak žádá sestru o další pomoc, ta ho vyslyší, i když ani její situace není nejlepší. Lucien se pokusí prodat svou knihu, ale neúspěšně. V období největšího zoufalství se setkává s několika mladými lidmi, kteří se mu snaží pomoci a přesvědčí ho, aby své úsilí nevzdával. Jejich dobrý vliv po nějaký čas na Luciena působí, pak zjišťuje, že psaní románů a básní ho neuživí, seznámí se proto s novinářem Lousteaem, který ho zasvětí do pravidel novinařiny. Lucien začíná pracovat jako kritik a přitom poznává všechnu špínu, kterou s sebou tato práce nese. Zpočátku se mu praktiky jeho kolegů hnusí, snaží se prosazovat své ideály, ale nakonec i on podléhá vidině peněz a slávy a stává se stejně prodejným jako ostatní. Jeho kritiky mají účinek, stává se čím dál známějším a obávanějším i mezi aristokracií. V divadle se seznamuje s herečkou Coralií a stává se jejím milencem. Aby si vydělal peníze, je ochoten napsat kritiku i na dílo jednoho ze svých přátel a naprosto ho znemožnit. Na společenském žebříčku stoupá stále výš, dostává se do aristokratických kruhů a jeho šlechtický titul je na dosah. Pak se však zadluží a navíc si znepřátelí Loustea a ostatní novináře, ti se proti němu spiknou a Luciena čeká pád. Aby se vymanil z dluhů, podepíše několik směnek Davidovým jménem. Poslední ranou je pro něj smrt Coralie, tehdy začne uvažovat o sebevraždě. Zachrání ho Coraliina služka, když mu půjčuje narychlo vydělané peníze. Lucien se vrací domů.
Druhou dějovou linii příběhu tvoří život Evy a Davida. Ti společně vedou tiskárnu, která má však problémy s konkurencí. David vymyslí nový způsob výroby papíru, ale nemá peníze na to, aby ji uskutečnil. V tu dobu se objevují směnky, které Lucien za Davida podepsal. David se tedy Lucienovou vinou dostává do dluhů a je nucen se o svůj vynález podělit s konkurencí. Dokonce se dostane i do vězení. Když Lucien po návratu postupně zjistí, co svým chováním způsobil, rozhodne se, že se utopí. Náhodou se setkává s kanovníkem Herrerou, který mu nabídne, aby u něj pracoval v diplomatických službách. Tímto kanovníkem není nikdo jiný než galejník Vautrin, známý už z Otce Goriota. Peníze, které Lucien od Herrery dostává, posílá své sestře a Davidovi, spolu s dopisem na rozloučenou. David a Eva zaplatí dluhy, po čase se David za úplatu vzdává práv na svůj vynález, společně se svou ženou se odstěhují a začínají nový život.

ROZBOR DÍLA:

Román je kritikou celé francouzské společnosti, od života prostých venkovanů až k pařížské aristokracii. Hlavním tématem díla je ztráta iluzí ve světě, kde jediným cílem a hnacím motorem jsou peníze. O iluze přichází Lucien v Paříži, když poznává zákulisí uměleckého a novinářského života, o své iluze přichází David, když zjišťuje, že nedokáže konkurovat mnohem zdatnějším obchodníkům a že jako vynálezce se neuživí, ztráta iluzí postihuje i Evu, jež je zklamána chováním svého bratra.
Kritika společnosti je prováděna srovnáním, je zde dáván do kontrastu rozmařilý život Luciena a jeho přátel v Paříži, a skromnost, s jakou svou domácnost vede Eva. Kritizovány jsou i nejvyšší vrstvy společnosti pro svou nadřazenost a pokrytectví; nejdříve Luciena ze svého okruhu bez milosti vyřadí, když se pro ně jako kritik stane nebezpečným, je jimi okamžitě přijat zpátky. V protikladu je také upřímný věrný vztah Evy a Davida a Lucienův vztah k paní de Bargeton, jenž je založen na sobeckosti a zištných důvodech. I další Lucienova láska je povrchní, jeho vrtkavost se projevuje i v oblasti citů.

UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

V knize jsou časté, až několikastránkové popisy nejen prostor, ale i mezilidských vztahů. Hned na začátku knihy je čtenář seznámen s Davidovým osudy, předtím než se setkal s Lucienem a i ostatní postavy jsou takto uváděny.
Zajímavým rysem Balzakových děl je jeho způsob zacházení s postavami z předešlých románů. Stejně jako v Otci Goriotovi se i zde objevuje postava Vautrina, který svými cynickými radami vyvede Luciena ze zbytku iluzí. Další postavou známou z předešlého románu je mladý hrabě Rastignac, jenž se také podílí na Lucienově konečném pádu, ale hlavně na jeho počáteční neoblíbenosti mezi šlechtou.

DŮLEŽITÉ MOMENTY V DÍLE:

Prvním důležitým momentem je Lucienův příjezd do Paříže a rozchod s paní de Bargeton, setkání s Loustaeum, Lucienovo přeběhnutí ke konkurenčnímu novinářskému plátku, které zapříčiní nepřátelství jeho bývalých kolegů, Coraliina smrt, Lucienův návrat a následné setkání s Herrerou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 18.09.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Ztracené iluze (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­