ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Evženie Grandetová (2)

Bibliografické údaje: Vydalo Lidové nakladatelství v roce 1970 jako svou 1309. publikaci. Přeložil Jaroslav a Růžena Pochovi. lustroval Vladimír Hamer.

JAZYKOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Dílo je psáno spisovnou češtinou, do kterého vstupuje několik archaismů (renta, kropenka). Také se zde objevila persinifikace: "...jeho oči, již několik hodin mrtvé, oživly při pohledu na kříž..."

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Balzac v díle zobrazil touhu lidí po moci a penězích. Zobrazil lidskou společnost, která je pro peníze schopna čehokoliv.

JAKÝ PROBLÉM DÍLO ŘEŠÍ:

Problém hrdiny Felixe Grandeta, pro kterého se peníze staly jediným smyslem života. Největší životní hodnotou se stává neustálé hromadění zlata, i když tím jeho rodina trpí.

UKÁZKA ZAUJETÍ:

"Grandete, ty mě tím svým hněvem přivedeš do hrobu," promluvila ubohá žena. "Láry fáry, ve vaší rodině se jen tak neumírá. Evženie, cos udělala s těmi mincemi?" vykřikl a vrhl se k ní. "Tatínku," volala Evženie, klečíc u paní Grandetové, "mamince je hrozně špatně. Neubíjejte ji!" Grandet se zděsil, jaká bledost se rozlila po ženině tváři, nedávno tak žluté.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Francouzské město Saumur, 1. polovina 19. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Felix Grandet - lakomý, sobecký, lhostejný ke svému okolí i rodině, i když měl mnohamilionové jmění, nutil žít rodinu v chudobě
Evženie Grandetová - obětavá, dobrosrdečná, důvěřivá. Otec jí zničil život, protože jí nechtěl vyplatit věno

DĚJ:

Smyslem života bednáře Grandeta se stane hromadění peněz a zlata. S dcerou Evženií, manželkou a služkou Nanou žijí ve škaredém vlhkém a tichém domě, který ani trochu nepřipomíná dům velmi bohatého obchodníka. Při slavnostní večeři na počest 23. narozenin Evženie je vyruší syn Felixova bratra, Karel. Karlův otec zbankrotoval a spáchal sebevraždu. V dopise Grandeta prosí, aby se Karla ujal. Karel chce pouze půjčit peníze na odjezd do Indie, ale Grandet o tom nechce ani slyšet. Evženie se do Karla zamiluje a půjčí mu své vlastní peníze. Před tím, než Karel odjede, si oba slíbí věrnost. Po jeho odjezdu se Felix dozví o jejich lásce a i o tom, že mu Evženie půjčila peníze na odjezd. Zavře ji tedy do komory a dává jí jen vodu a na jídlo chleba. Paní Grandetová (manželka) z toho onemocní a posléze umírá. Po její smrti se Felix s Evženií usmíří a ta mu přenechá své dědictví po matce. Otec začne Evženii nutit do sňatku s velmi bohatým a starým panem Binfoncem. Evženie nakonec souhlasí a ve svých 82 letech umírá její otec Grandet, po němž zdědí obrovské bohatství. Karel se vrací do Francie a Evženie se dozvídá, že si v Indii vydělal velké peníze a pro zisk šlechtického titulu se oženil se slečnou d'Aubrion. Po smrti svého manžela se Evženie začne věnovat charitě a své peníze vkládá na dobročinné účely.

VLASTNÍ NÁZOR:

Svým způsobem byla kniha zajímavá, hlavní hrdina připomínal Moliérova Lakomce. Taky se dobře četla, protože se v ní neobjevovaly archaismy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabu, 21.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Evženie Grandetová (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)