ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Evženie Grandetová (2)

Bibliografické údaje: Vydalo Lidové nakladatelství v roce 1970 jako svou 1309. publikaci. Přeložil Jaroslav a Růžena Pochovi. lustroval Vladimír Hamer.

JAZYKOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Dílo je psáno spisovnou češtinou, do kterého vstupuje několik archaismů (renta, kropenka). Také se zde objevila persinifikace: "...jeho oči, již několik hodin mrtvé, oživly při pohledu na kříž..."

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Balzac v díle zobrazil touhu lidí po moci a penězích. Zobrazil lidskou společnost, která je pro peníze schopna čehokoliv.

JAKÝ PROBLÉM DÍLO ŘEŠÍ:

Problém hrdiny Felixe Grandeta, pro kterého se peníze staly jediným smyslem života. Největší životní hodnotou se stává neustálé hromadění zlata, i když tím jeho rodina trpí.

UKÁZKA ZAUJETÍ:

"Grandete, ty mě tím svým hněvem přivedeš do hrobu," promluvila ubohá žena. "Láry fáry, ve vaší rodině se jen tak neumírá. Evženie, cos udělala s těmi mincemi?" vykřikl a vrhl se k ní. "Tatínku," volala Evženie, klečíc u paní Grandetové, "mamince je hrozně špatně. Neubíjejte ji!" Grandet se zděsil, jaká bledost se rozlila po ženině tváři, nedávno tak žluté.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Francouzské město Saumur, 1. polovina 19. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Felix Grandet - lakomý, sobecký, lhostejný ke svému okolí i rodině, i když měl mnohamilionové jmění, nutil žít rodinu v chudobě
Evženie Grandetová - obětavá, dobrosrdečná, důvěřivá. Otec jí zničil život, protože jí nechtěl vyplatit věno

DĚJ:

Smyslem života bednáře Grandeta se stane hromadění peněz a zlata. S dcerou Evženií, manželkou a služkou Nanou žijí ve škaredém vlhkém a tichém domě, který ani trochu nepřipomíná dům velmi bohatého obchodníka. Při slavnostní večeři na počest 23. narozenin Evženie je vyruší syn Felixova bratra, Karel. Karlův otec zbankrotoval a spáchal sebevraždu. V dopise Grandeta prosí, aby se Karla ujal. Karel chce pouze půjčit peníze na odjezd do Indie, ale Grandet o tom nechce ani slyšet. Evženie se do Karla zamiluje a půjčí mu své vlastní peníze. Před tím, než Karel odjede, si oba slíbí věrnost. Po jeho odjezdu se Felix dozví o jejich lásce a i o tom, že mu Evženie půjčila peníze na odjezd. Zavře ji tedy do komory a dává jí jen vodu a na jídlo chleba. Paní Grandetová (manželka) z toho onemocní a posléze umírá. Po její smrti se Felix s Evženií usmíří a ta mu přenechá své dědictví po matce. Otec začne Evženii nutit do sňatku s velmi bohatým a starým panem Binfoncem. Evženie nakonec souhlasí a ve svých 82 letech umírá její otec Grandet, po němž zdědí obrovské bohatství. Karel se vrací do Francie a Evženie se dozvídá, že si v Indii vydělal velké peníze a pro zisk šlechtického titulu se oženil se slečnou d'Aubrion. Po smrti svého manžela se Evženie začne věnovat charitě a své peníze vkládá na dobročinné účely.

VLASTNÍ NÁZOR:

Svým způsobem byla kniha zajímavá, hlavní hrdina připomínal Moliérova Lakomce. Taky se dobře četla, protože se v ní neobjevovaly archaismy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabu, 21.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Evženie Grandetová (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­