ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Evženie Grandetová (6)

Jedno z vrcholných děl Lidské komedie, v němž Balzac vykreslil ještě hlouběji pojatý typ lakomce, jakým byl Molierův Harpagon.
Kariéra otce Grandeta je charakteristická pro historii francouzské buržoasie na zlomu 18. a 19. století. Grandet je buržoa a současně i venkovan a bednář, jenž dříve pracoval, obdělával své vinice a vyráběl své soudky. Když zbohatne, zachovává si a dále rozvíjí zvyky dřívějšího nuzáckého skrblíka. Nakonec nahromadí a den ode dne rozmnožuje své velké jmění. Přesto vede sám své účty a neustále přemýšlí, jak by omezil osobní vydání i vydání své rodiny. Spekuluje se životem a smrtí svých nejbližších lidí, ať již jde o otázky založené na spekulaci s dlužními úpisy zesnulého bratra. Neváhá mučit dceru, když podle svého uvážení naložila se svým zlatem, nezastavuje se před utýráním manželky.
Na postavách Evženie a její matky - bezmocných, dobrých, ubitých obětí - ukázal Balzac osud ženy v kapitalistické společnosti.
Drama Evženie Grandetová je obžalobou kapitalismu, který zpřetrhal všechny opravdu lidské vztahy.

POSTAVY:

Grandet - vinař v Saumuru
paní Grandetová - jeho žena
Evženie Grandetová - jejich dcera; mladá, čestná, věrná, zamilovaná, hodná, štědrá, nezkažená penězi, chodila chudě oblečena, protože jí otec nedával dostatek peněz
Karel Grandet - jejich synovec
Nanon - služka
notář Cruchot - notář
De Bonfons-Cruchot - prezident soudu
Abbé Cruchot
Des Grassins - bankéř
paní des Grassins - jeho žena
Adolf - jejich syn

DĚJ:

1. dějství

Evženie slaví 23. narozeniny. Jsou pozváni hosté pan a paní Grassinsovi a Cruchot. Hrají hru lotto. Mohutné klepání. Karel Grandet uloží Cruchota v pokoji pro hosty. Znovu ťukání. Vrací se Cruchot, zapomněl si deštník, povídá Karlovi o Grandetovi - je to lakomec. Karel se diví, proč ho tam otec poslal. Odešel spát. Evženie jej obdivuje, poslala Nanon pro cukr a svíčku z vosku pro Karla (zaplatila ze svého).

2. dějství

Nanon chce upéct pro Karla buchtu (na žádost Evženie), vynutí si od lakomého Grandeta máslo, mouku, dříví a maso. Přichází notář, podává Grandetovi dobrou a špatnou zprávu. Dobrá o prodeji pozemku a špatná o smrti Karlova otce (zastřelil se). Evženie je smutná. Shání Karlovi kávu. Připraví mu snídani. Karel je zvyklý na přepych. Lichotí Evženii. Nanon chce naučit vařit kávu. Grandet oznámí Karlovi smrt otce - ten pláče. Grandet ho chce poslat do Indie, aby tam začal znovu. Grandet prodá svou sklizeň vína, napálil celou vesnici. Evženie ho prosí o pomoc pro Karla, ten to odmítá.

3. dějství

Karel odjíždí do Indie. Loučí se s Evženií a slibují si slib lásky. Evženie mu dá své úspory. Karel jí dává zlatem zdobené plyšové pouzdro (podobizna matky a otce). Evženie se domnívá, že je otec bohatý. Karel se utvrzuje, že by mu jistě pomohl. Grandet chce získat něco z bratrovy smrti. Chce prodat jeho krámek. Matka Evženie je nemocná. Evženie se svěří matce, že dala Karlovi všechny své peníze. Přichází Grandet a chce si zlato od dcery půjčit. Ta je však nemá, tak jí nadává a kárá. Najde dar od Karla. Chce ho prodat. Evženie vyhrožuje, že se probodne. Grandetová padá na zem. Grandet se jí omlouvá, dává jí peníze, ona je ale nechce, chce lásku. Grandet jí slíbí pořádný oběd. Grandetová však umírá.

4. dějství

O sedm let později. Otec je mrtev. Evženie zdědí jmění po otci. Čeká na dopis od Karla, jenž se ještě neozval. Nakonec obdrží psaní, kde jí oznamuje, že se žení. Vrací jí šek s penězi, jež si půjčil i s úroky. Bere si Bonfonse, kterého však nemiluje. Nabízí mu pouze přátelství. Bonfons jí přísahá věrnost a že se postará o její bohatství. Říká Nanon, že jen ona ji má ráda, klekne před ní a objímá ji.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla přepracována jako divadelní hra. Dobře se četla. Líbil se mi zajímavý děj, ze kterého plyne poučení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 02.09.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Evženie Grandetová (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)