ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Evženie Grandetová

Bednář Grandet z francouzského města Saumuru je velmi divný člověk pro své okolí, ve kterém žije. Smyslem jeho života se stává hromadění zlata, které pro něj představuje největší životní hodnotu. Doma se svou rodinou žije jako největší chudák, dokonce rozhoduje o potravinách, které ráno služce Nanon vydává. Jednotvárný život přetne příjezd synovce Karla, kterého posílá otec z Paříže, kde zbankrotoval. Dcera starého Grandeta Evženie pozná svou první velkou lásku, které je odhodlána všechno obětovat. Poskytne mu své úspory, aby mohl podniknout cestu do Indie. Když se to po čase dozví otec, zavře Evženii a drží ji několik měsíců o chlebu a vodě. Jenom smrt manželky a vypočítavost ho donutí usmířit se s dcerou, aby se nemusel dělit s majetkem po matce. Evženie, se vším smířená, mu vyhovuje. Grandet ji zasvěcuje do spravování celého majetku až do doby, kdy umírá. Evženie se stala dědičkou velkého jmění a tudíž také vyhledávanou nevěstou. Všechny ale odmítá, čeká na návrat Karla. Provdá se dokonce i věrná služka Nanon za Antonína Cornoillera, který byl jmenován vrchním hlídačem slečny Grandetové. Karel zatím v Indii zbohatl a vrátil se do Francie, kde se proto, aby získal šlechtický titul, začal dvořit slečně d'Aubrion. Když se rodina d'Aubrion dozvěděla, že nejsou zaplaceny dluhy jeho otce, odmítla sňatek. Evženie mu opět pomůže a dluhy zaplatí. Sama se provdá za muže, kterého nemiluje a žije dál svůj smutný život dcery lakomce Grandeta.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Vyleťalová, 14.06.2002

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Evženie GrandetováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­