ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

   
­­­­

Otec Goriot (9)

  • z cyklu Lidská komedie
  • zobrazuje obraz francouzské společnosti v 19. století
  • ironický pohled na společnost
  • zpočátku kritka maloměstského způsobu života

DĚJ:

Otec Goriot byl obchodník, který zbohatl na obchodech s nudlemi. Svůj veškerý majetek věnoval dcerám, aby se dostaly do nejlepší pařížské společnosti a udělaly si pevné zázemí. Byl jimi však poté opuštěn = nevděk dcer. Čím je otec chudší a čím více chátrá, dcery o něj už nejeví zájem. Obyvatelé ho považovali za směšného podivína a samotáře. Jeho osud je náhodně propojen s mladým studentem práv Evženem de Rastignac. V závěru Goriot pomalu umírá ve svém velkém domě a teprve tehdy si uvědomuje chyby, které ve svém životě udělal. Postupně se stěhoval o patro víš a víš, aby nakonec zemřel na půdě, tam, kde to je nejblíž k nebi... Evžen mu zařídí pohřeb.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 27.11.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­