ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

   
­­­­

Otec Goriot (8)

  • francouzský realistický román
  • romány Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída kurtizán tvoří volnou trilogii, která je jádrem rozsáhlého cyklu Lidská komedie (La Comédie humaine)
  • kritika tehdejší francouzské společnosti, která vyznávala materialistické hodnoty a rostla v ní moc buržoazie
  • autor chtěl poukázat na vliv, který má společnost na utváření charakteru člověka
  • podrobné popisy osob, míst a společenských vztahů
  • kontrast mezi jednotlivými společenskými vrstvami (penzion paní Vauquerové x sídla Goriotových dcer)
  • odkazy na známé historické postavy a pojmy (vysvětleny v poznámkách na konci knihy)
  • z francouzštiny přeložila Božena Zímová

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž, 1. polovina 19. století

DĚJ:

V penzionu paní Vauquerové, kde se odehrává velká část děje, jsou ubytováni velmi rozdílní nájemníci - otec Goriot, bývalý výrobce nudlí, který fanaticky a zaslepeně miluje své dcery Anastázii de Restaud a Delfínu de Nucingen, jež však jeho lásku neopětují a jen ho využívají jako zdroj peněz; chudý naivní student z venkova Evžen Rastignac, bratranec vikomtesy de Beauséant, který se touží dostat do vybrané pařížské společnosti; dále zde bydlí tajemný pan Vautrin, muž, jehož osobnost a povolání jsou pro každého záhadou.
Evžen se dostane do salónu hraběnky de Restaud, ale je vypovězen, protože se před jejím manželem zmíní o Goriotovi, a poznává tak jejich rodinné poměry. Seznámí se i s Delfínou a zamiluje se do ní. Dostává se však do finanční krize a Vautrin mu nabídne, že mu pomůže získat majetek tím, že zabije bratra Viktoríny Tailleferové (další obyvatelky penzionu, která je do Evžena zamilovaná), která by zdědila jeho jmění, a student by se s ní oženil. Rastignac v rámci svých představ o cti a čestném chování odmítá. Později se však začíná sbližovat s Viktorínou a Vautrin zařídí plánovanou smrt jejího bratra. Evžen ale zjistí, že Delfína opětuje jeho lásku, a chystá se přestěhovat do nového bytu, který pro něj spolu s otcem zařídila.
Do penzionu přijde policie a zatkne Vautrina, ve skutečnosti Jakuba Colina zvaného Smrtifouk, čímž se odhalí jeho zločinecká minulost. Udala ho obyvatelka penzionu slečna Michonneauová, která je spolu se svým přítelem Poiretem z domu vypovězena.
Za otcem Goriotem přijdou obě dcery a stěžují si na majetkovou krizi a nešťastná manželství, nakonec se pohádají a uráží se. Starce postihne mozková mrtvice, když se snaží situaci vyřešit.
Jeho stav se zhoršuje, ale jeho dcery ho nepřijdou navštívit, tak o něho pečuje Rastignac spolu s lékařem Bianchonem. Otec Goriot si až před smrtí uvědomí, že jeho dcery milovaly jen jeho peníze, a umírá v naprosté bídě a chudobě.
Román uzavírá Evženova věta adresovaná společnosti: "A teď, kdo s koho!"

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi příliš nelíbila, protože mě nezaujal styl ani námět vyprávění se svými popisy špinavých intrik a přetvářky pařížské smetánky a konzumního života nižší společenské vrstvy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 21.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)