ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

   
­­­­

Otec Goriot (8)

  • francouzský realistický román
  • romány Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída kurtizán tvoří volnou trilogii, která je jádrem rozsáhlého cyklu Lidská komedie (La Comédie humaine)
  • kritika tehdejší francouzské společnosti, která vyznávala materialistické hodnoty a rostla v ní moc buržoazie
  • autor chtěl poukázat na vliv, který má společnost na utváření charakteru člověka
  • podrobné popisy osob, míst a společenských vztahů
  • kontrast mezi jednotlivými společenskými vrstvami (penzion paní Vauquerové x sídla Goriotových dcer)
  • odkazy na známé historické postavy a pojmy (vysvětleny v poznámkách na konci knihy)
  • z francouzštiny přeložila Božena Zímová

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž, 1. polovina 19. století

DĚJ:

V penzionu paní Vauquerové, kde se odehrává velká část děje, jsou ubytováni velmi rozdílní nájemníci - otec Goriot, bývalý výrobce nudlí, který fanaticky a zaslepeně miluje své dcery Anastázii de Restaud a Delfínu de Nucingen, jež však jeho lásku neopětují a jen ho využívají jako zdroj peněz; chudý naivní student z venkova Evžen Rastignac, bratranec vikomtesy de Beauséant, který se touží dostat do vybrané pařížské společnosti; dále zde bydlí tajemný pan Vautrin, muž, jehož osobnost a povolání jsou pro každého záhadou.
Evžen se dostane do salónu hraběnky de Restaud, ale je vypovězen, protože se před jejím manželem zmíní o Goriotovi, a poznává tak jejich rodinné poměry. Seznámí se i s Delfínou a zamiluje se do ní. Dostává se však do finanční krize a Vautrin mu nabídne, že mu pomůže získat majetek tím, že zabije bratra Viktoríny Tailleferové (další obyvatelky penzionu, která je do Evžena zamilovaná), která by zdědila jeho jmění, a student by se s ní oženil. Rastignac v rámci svých představ o cti a čestném chování odmítá. Později se však začíná sbližovat s Viktorínou a Vautrin zařídí plánovanou smrt jejího bratra. Evžen ale zjistí, že Delfína opětuje jeho lásku, a chystá se přestěhovat do nového bytu, který pro něj spolu s otcem zařídila.
Do penzionu přijde policie a zatkne Vautrina, ve skutečnosti Jakuba Colina zvaného Smrtifouk, čímž se odhalí jeho zločinecká minulost. Udala ho obyvatelka penzionu slečna Michonneauová, která je spolu se svým přítelem Poiretem z domu vypovězena.
Za otcem Goriotem přijdou obě dcery a stěžují si na majetkovou krizi a nešťastná manželství, nakonec se pohádají a uráží se. Starce postihne mozková mrtvice, když se snaží situaci vyřešit.
Jeho stav se zhoršuje, ale jeho dcery ho nepřijdou navštívit, tak o něho pečuje Rastignac spolu s lékařem Bianchonem. Otec Goriot si až před smrtí uvědomí, že jeho dcery milovaly jen jeho peníze, a umírá v naprosté bídě a chudobě.
Román uzavírá Evženova věta adresovaná společnosti: "A teď, kdo s koho!"

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi příliš nelíbila, protože mě nezaujal styl ani námět vyprávění se svými popisy špinavých intrik a přetvářky pařížské smetánky a konzumního života nižší společenské vrstvy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 21.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­