ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

   
­­­­

Otec Goriot (11)

Otec Goriot patří k nejznámějším dílům a vrcholům Balzacovy Lidské komedie, na nichž lze sledovat autorovu realistickou tvůrčí metodu a zejména jeho výjimečnou "povahokresebnou" schopnost.
Román, složený z několika vzájemně se proplétajících dramat, líčí tragédii všeobětující lásky otce Goriota, který se pro své dcery připravil o jmění a je jimi nakonec zapomenut.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Odeon - nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1975.
Počet stran: 228
Překladatel: Josef Heyduk a Božena Zimová

O KNIZE:

Tento realistický román z 1. poloviny 19. století se odehrává v Paříži. Najdeme zde popisné pasáže osob, místa i dalších detailů - v těchto částech je mnoho přídavných jmen a složitých souvětí. Kniha je napsána převážně spisovným jazykem, místy se ale také setkáme s hovorovými výrazy. V knize jde krásně vidět vliv společenských zákonů na utváření charakteru člověka (Otec Goriot chce být také ve vyšší vrstvě a obětuje tomu mnohé).

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Otec Goriot - Původně pracovitý, bohatý a šetrný obchodník. Měl ale dcery a ty ho o peníze připravily. On se stal chudákem, jenž začal být opovrhovaný. I přesto své dcery nepřestává milovat a je pro ně ochoten udělat vše.
Jeho dobrácký kulatý obličej zdobil placatý nos a prošedivělé vlasy. Na začátku, když měl dostatek peněz, chodil vždy upravený a podle jeho postavy by každý uhádl, že si dobře žije. Když peníze začaly ubývat, i jeho postava zchudla a přestal se o sebe starat. Nakonec už byl hubený a chodil stále neupravený.

OBSAH:

Kniha se odehrává v pařížském penzionu, kde žije otec Goriot a student Evžen de Rastignac. Otec Goriot je bývalý výrobce nudlí a také otec dvou dcer Anastázie a Delfíny. Ty od něj dostávají peníze a když je přestane mít, je nimi zavržen. Student Evžen přijel do Paříže, aby pronikl do společnosti, ale to není tak lehké. Pařížskou společnost zajímají zejména peníze a původ. Naštěstí má svoji vzdálenou příbuznou vikomtesu de Beauséant, jež ho pozve na ples, kde se zamiluje do baronky de Restaud. Tím se zvýší jeho zájem dostat se do vyšší společnosti. Čeká ho překvapení, když zjistí, že tatínek jeho vysněné je sám otec Goriot, s nímž se přátelí. Baronka jeho lásku neopětuje, zato její sestra Delfína je do něho zamilovaná a on se stane jejím milencem. Obě dcery se u otce ukáží jen tehdy, když od něj něco potřebují. A co jiného než peníze... Začnou se před otcem o peníze hádat a urážet se. Goriot z toho dostane mrtvici a jeho stav se stále zhoršuje. Jediný, kdo při něm stojí, je student Evžen. Nakonec otec umírá v naprosté bídě a jeho dcery se s ním ani nepřijdou rozloučit. Evžen mu uspořádá pohřeb, ale ani na ten dcery nedorazí.

CITÁT Z KNIHY:

"Dcery, to byla moje neřest; byly mi milenkami, slovem, vším! To vše je moje vina, já jsem je naučil, aby po mně šlapaly... (strana 380)

Líbí se mi, jak otec Goriot na smrtelné posteli pronáší zrovna toto. Místo aby byl naštvaný, jak ho dcery zavrhly nebo že se za ním nepřišly podívat, dává vinu jen sobě a ne jim.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dlouhé popisné pasáže se mi moc nelíbily. Ale vystižení hodnoty peněz a toho, co jsou pro ně lidé schopni udělat, stejně jako dcery, které otce mají jen jako pokladničku, se mi velmi líbilo. Je to aktuální téma i dnes, o mnoho let později. A tím více je to smutné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: janasek, 06.06.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)