ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Evženie Grandetová (3)

Evženie Grandetová patří do cyklu "Lidská komedie".

KRÁTCE O AUTOROVI:

Balzac pocházel z Tours, jeho otec byl náměstkem starosty a správcem chudobince. Balzac studoval práva, ale chtěl psát - začal psát dobrodružné "černé romány". Nedařilo se mu v podnikání a zpočátku i v psaní, proto upadl do dluhů. Neměl štěstí v lásce, před svatbou z polskou šlechtičnou Hanskou zemřel.

DĚJ:

Rodina bednáře Grandeta je v městečku Samur vážená. Pan Grandet za revoluce zbohatl, ale velmi se bojí o svůj majetek, je lakomec, sužuje svou ženu a dceru chorobným šetřením. O velikosti jeho majetku vědí jen dvě osoby: notář Cruchot a bankéř des Grassins. V den Evženiiných 23. narozenin se schází u Grandetových rodiny těchto dvou lidí. Soupeří o ruku Evženie pro své syny, protože vědí, že zdědí obrovské jmění. Ten den ke Grandetům přijíždí synovec pana Grandeta, mladý Karel z Paříže. Jeho otec spáchal sebevraždu, protože ztratil veškerý majetek. V dopise žádá svého bratra, aby se o Karla postaral. Evženie se do Karla zamiluje. Její otec to vycítí a pošle Karla do Indie, aby si tam vydělal. Evženie mu na cestu přidá své úspory. Na Nový rok má otci ukázat, jak si šetří, když otec zjistí, že peníze nemá, rozzuří se a zavře Evženii v pokoji jen o chlebu a vodě. Matka je zdrcená vztahem mezi svou dcerou a jejím otcem. Zničená manželovým celoživotním despotismem umírá. V 82 letech Grandet umírá a Evženii připadá obrovské jmění, o kterém vůbec netušila. Stále vzpomíná na Karla a čeká na něj. Přijde jí dopis, Karel v Indii zbohatl, vrátil se do Paříže a chystá sňatek se zámožnou slečnou, protože je to pro něj výhodné. Evženie je nešťastná ze své lásky, uzavře sňatek s panem de Boufons, ale nemiluje ho. Po jeho smrti zůstává na světě sama, věnuje se dobročinné činnosti.

KRITICKÝ REALISMUS:

Peníze ovlivňují vztahy mezi lidmi, lidé a city jsou ničím ve společnosti.

pan Grandet
Ukázka typického lakomce, trpí chorobnou šetrností (topit se začíná až v listopadu, odměřené svíčky).
Peníze v jeho životě stále kolují, patří mu pozemky, obchoduje s vínem, spekuluje se zlatem a cennými papíry.
Všechno v jeho životě je uzpůsobeno vydělávání peněz.
Peněžní vztahy staví nad vztahy citové, svou ženu a dceru tyranizuje, když manželka umírá, přinese jí hrst zlaťáků, myslí, že jí to pomůže.

Evženie
Citlivá a jemná, je zamilovaná do Karla, dá mu peníze na cestu do Indie, je to vzpoura proti otci.
Celý její život je předurčen chováním jejího otce.
V životě nepoznala opravdovou lásku.
Její osud je ukázkou toho, že peníze nezajistí člověku štěstí.

Karel
Rozmazlený jedináček, kvůli penězům a výhodnému sňatku zradí svou lásku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jeaunefille, 19.11.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Evženie Grandetová (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­