ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Otec Goriot (4)

Evžen de Rastignac přijíždí do Paříže jako student. Vzdálená příbuzná, vikomtesa de Beauséant, ho pozve na ples, kde pozná baronku de Restaud. Do ní se Evžen zamiluje a od té chvíle se snaží získat její srdce a prorazit ve vyšší společnosti. Ubytuje se v malém pensionu na okraji města a zde se setká se starším mužem Otcem Goriotem. Evžen se s Goriotem spřátelí a záhy zjistí, že ten je otcem paní de Restaud a paní de Nucingen, z místní smetánky. V ní jsou však jedinými měnami peníze a původ. Evžen pomalu ztrácí své bláhové představy o morální úrovni této společenské vrstvy a začíná se chovat podobně. V tom ho podporují 2 lidé: Již zmíněná paní de Beauséant a Vautrin, trestanec a Evženův soused z pensionu. K tomu dále přispívá chování dcer ke svému otci Goriotovi, který, ač je bezmezně miluje a na jejich věna vydal celé své jmění, smí se s nimi scházet jen tajně. Nakonec se Evžen stává milencem paní de Nucingen.
Celý příběh končí smrtí Goriota, když jeho dcery, jeho andílci, na sebe navzájem tak hází špínu, až ho tím zabijí. Ten umírá bez nich, pouze z Evženem a jeho přtelem, kteří jej do poslední chvíle ošetřovali a na jejichž útratu byl také pochován.

Tento román je ukázkou Balzacovy kritiky společnosti. Balzac v něm poukazuje na prohnilost vyšších vrstev a na nemožnost delší existence čestného člověka v nich.

HLAVNÍ POSTAVY:

Otec Goriot - starý, zchudlý obchodník s nudlemi, ale především otec. Miluje své dcery jako nic na světě a nechal by se i prodat do otroctví, aby jim učinil něco k vůli, ale pro ně existuje pouze, když potřebují peníze. On to však nevnímá, vidí je růžovými brýlemi. Díky této zaslepené lásce se na něj ostatní, ať už vědí či nevědí o tomto příbuzenském stavu, dívají jako na blázna. Dobrého přítele nalézá Goriot jen v Rastignacovi.
Evžen de Rastignac - student, který se skoro omylem, bráno, že tam nepatří, dostane do vyšší společnosti. Tam se však zamiluje do paní de Restaud, začne aceptovat společenské principy a plnou nechutnost tohoto systému si uvědomí až na konci knihy při pohřbu Goriota. Přesto však v této společnosti setrvává.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vědátor, 09.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­