ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Otec Goriot (10)

Titulní postavou románu Otec Goriot je úspěšný spekulant, který své peníze i postavení obětuje pro svoje dcery a stává se ubohým podivínem, jemuž se každý vysmívá a opovrhuje jím

Otec Goriot žil ve starém penzionátu, kde ho navštěvovaly jeho dcery. Jeho sousedé netušili, že jsou to jeho dcery a považovaly je za jeho milenky.
Evžen de Rastignac se rozhodl vypátrat vztah mezi krásnými, bohatými ženami a Goriotem. U příbuzné (sestřenice) de Beauséant se Evžen setkal s vévodkyní, od níž se dozvěděl o otci Goriotovi následující: otec Goriot miloval nadevše svou ženu. Po její smrti přenesl svou lásku dvěma dcerám, kterým nic neodepíral. Nejprve se věnoval obchodu s obilím, který mu hodně vynášel, později obchodoval s těstovinami a škrobem.
Když své dcery provdal bohatým mužům, pokračoval dále v obchodě, avšak jejich manželům se nelíbilo, že jejich tchán je výrobcem nudlí a přiměli ho k tomu, aby zanechal obchodu a přestěhoval se k nim. Později začal překážet i jim. A když to vycítil, pronajal si byt v jednom pensionu, kde ho Evžen poznal.
Evžen napsal domů a žádal o peníze, za které si později kupuje šaty a nechává se uvést svou sestřenkou do společnosti. Navázal poměr s krásnou ženou, bohatou a nešťastnou dcerou Goriota. Evžen chodil Goriotovi vyprávět o setkání s jeho dcerami, a když se Goriot jednou dozvěděl o jeho citu ke své dceři, byl velmi rád, že právě on může milovat jeho dceru.
Mezitím galejník Vautrin zasvětil Evžena do svého špinavého plánu. Nutí ho k sňatku se slečnou Viktorií, která se stane po smrti svého bratra nejbohatší nevěstou Paříže. Evžen však odmítá. Neuvědomuje si, že by tím poskvrnil svou čestnost a chtěl milovat ženu, které by mohl být jednou milencem.
Goriotovy dcery si neustále chodily pro peníze. Jednou se před ním pohádaly a Goriot dostal infarkt. Několik dní nato umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LLenusenka, 21.12.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­