ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Otec Goriot (10)

Titulní postavou románu Otec Goriot je úspěšný spekulant, který své peníze i postavení obětuje pro svoje dcery a stává se ubohým podivínem, jemuž se každý vysmívá a opovrhuje jím

Otec Goriot žil ve starém penzionátu, kde ho navštěvovaly jeho dcery. Jeho sousedé netušili, že jsou to jeho dcery a považovaly je za jeho milenky.
Evžen de Rastignac se rozhodl vypátrat vztah mezi krásnými, bohatými ženami a Goriotem. U příbuzné (sestřenice) de Beauséant se Evžen setkal s vévodkyní, od níž se dozvěděl o otci Goriotovi následující: otec Goriot miloval nadevše svou ženu. Po její smrti přenesl svou lásku dvěma dcerám, kterým nic neodepíral. Nejprve se věnoval obchodu s obilím, který mu hodně vynášel, později obchodoval s těstovinami a škrobem.
Když své dcery provdal bohatým mužům, pokračoval dále v obchodě, avšak jejich manželům se nelíbilo, že jejich tchán je výrobcem nudlí a přiměli ho k tomu, aby zanechal obchodu a přestěhoval se k nim. Později začal překážet i jim. A když to vycítil, pronajal si byt v jednom pensionu, kde ho Evžen poznal.
Evžen napsal domů a žádal o peníze, za které si později kupuje šaty a nechává se uvést svou sestřenkou do společnosti. Navázal poměr s krásnou ženou, bohatou a nešťastnou dcerou Goriota. Evžen chodil Goriotovi vyprávět o setkání s jeho dcerami, a když se Goriot jednou dozvěděl o jeho citu ke své dceři, byl velmi rád, že právě on může milovat jeho dceru.
Mezitím galejník Vautrin zasvětil Evžena do svého špinavého plánu. Nutí ho k sňatku se slečnou Viktorií, která se stane po smrti svého bratra nejbohatší nevěstou Paříže. Evžen však odmítá. Neuvědomuje si, že by tím poskvrnil svou čestnost a chtěl milovat ženu, které by mohl být jednou milencem.
Goriotovy dcery si neustále chodily pro peníze. Jednou se před ním pohádaly a Goriot dostal infarkt. Několik dní nato umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LLenusenka, 21.12.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)