ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Dcera Evina

  • novela

Dvě sestry Marie Angelika a Marie Evžénie byly vychovány svou přísnou matkou jako v klášteře. Otec jim nemohl nijak pomoci, neboť měl se svou ženou nepsanou dohodu, že budou bydlet každý jinde a vychovávat děti stejného pohlaví, jako jsou oni. Pod jeho péči tedy spadali synové.

Obě dívky se brzy vdaly. Evžénie si vzala bankéře Ferdinanda du Tillet, Marie se provdala za hraběte Felixe de Vandenesse.
Z du Tilleta se vyloupl domácí tyran a z hraběte milující a moudrý manžel, který svou ženu zahrnul vším, co měl a "vychoval" si ji, aby ho rovněž milovala.
Hrabě bohužel zapomněl, jak se ženy mění a Marie se kvůli tomu, že už vše měla, začala rozhlížet po nějakém novém vzrušení právě v době, kdy v Paříži přišlo do módy slovo milenec.
Marie narazila ve společnosti na spisovatele Raula Nathana a zamilovali se do sebe (notně podporováni závistivými ženami, které se snažily dříve ulovit hraběte Felixe samy, a proto teď alespoň bažily po zničení jeho rodinného štěstí). Raul však nepokládal za nutné zároveň ukončit svůj poměr s herečkou Florinou.
Raul a Marie se scházejí (v podstatě ale ve vší počestnosti, nevěra je spíše duchovní, ze celý čas se oba "milenci" jedinkrát políbí) a píší si dopisy.

Blíží se volby a Raul v nich chce kandidovat, využívá tedy peněz od Floriny a založí si noviny. Dává ale na rady špatných lidí - zvláště pana du Tilleta, který chce rovněž ve volbách uspět, a proto potřebuje Raula odstranit - a hrozně se zadluží.
Neví, co má dělat, a celou situaci se pokusí vyřešit sebevraždou. Marie však včas dostane jeho dopis na rozloučenou, Raula najde a zachrání. Potom ho přinutí, aby se jí přiznal, proč chtěl něco takového učinit. Když se to dozví, začne pro něj sama shánět peníze.
Poprosí o pomoc svou sestru Evženii a ta, přestože má strach z manžela, který jí vyhrožuje, ať se do celé záležitosti neplete, jí přes přítelkyni potřebnou částku sežene. Raul je osvobozen od trestního stíhání za dluhy.
Evženie však chce sestře pomoci trvale a vše prozradí jejímu laskavému manželovi - Felixovi.
Ten si celý příběh pozorně vyslechne a Evženii slíbí, že podnikne patřičné kroky. Vrátí ze svého vypůjčené peníze, zjistí, že Florina je Raulovou milenkou a velice jemně vše vysvětlí své ženě.
Aby jí trpké přiznání ulehčil, sám bere vinnu na sebe, že nerozpoznal včas její potřeby a že ona neměla šanci "hadu svůdci" odolat.
Marie je jeho dobrotou přemožena a rozpoznává svou pošetilost. O všem ještě spraví Florinu, která Raulovi za jeho nevěru pěkně vyčiní.

Marie odmítá jakékoliv další Raoulovy pokusy a sblížení a dokonce odjíždí - opět šťastná - s manželem na cestu do Itálie.
Dokonce i Evženie najde díky sestře sílu alespoň trochu svému tyranskému manželovi vzdorovat, a tak se i jí v životě ulehčí.
Raul zůstává u psaní. Chudý, ale už celkem klidný.

CITÁT Z KNIHY:

S manželem živoříme, má drahá, toliko s milencem žijeme, říkala jí švagrová, markýza de Vandenesse.
Manželství, mé dítě, jest naším očistcem, kdežto láska toť ráj, řekla lady Dudley.
Nevěřte jí, vzkřikla slečna des Touches, toť peklo!
Ale je to peklo, v němž milujeme, poznamenala markýza de Rochelide. Často nalezne člověk větší rozkoš v utrpení, než ve štěstí. Pohleďte na mučedníky!
S manželem, bláhová, žijeme, abych tak řekla, svým životem, ale milovati znamení žíti životem jiného, pravila jí markýza d'Espard.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Dcera EvinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)