ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

   
­­­­

Otec Goriot (17)

Román Otec Goriot patří k nejvýznamnějším zástupcům světové klasické literatury. Jako součást své románové trilogie Lidská komedie ho napsal Honoré de Balzac, kniha vyšla poprvé v roce 1835.
Román je příběhem stárnoucího obchodníka Goriota, jenž bohatě provdal své dcery, ty se mu však odvděčují povýšeným chováním a přezíráním. Goriot tak nakonec umírá ve společnosti cizích lidí, zatímco dcery se baví...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1970 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le pére Goriot přeložila Božena Zimová. Doslov napsala Růžena Grebeníčková. Ilustroval Zdeněk Brdlík. Počet stran: 236.

OBSAH:

Román kritizující francouzskou společnost 19. století.

V této knize vystupují dvě hlavní postavy: otec Goriot a Evžen Rastignac.
Evžen je mladým studentem práv, který přijel z venkova studovat do Paříže. Na studia dostává peníze od své rodiny, která díky tomu živoří. Evženovi peníze stačí pouze na bydlení v levném penzionátu vdovy Vaquerové, kde se setkává s podivínským Goriotem, jehož v penzionu nikdo nemá příliš v lásce. Postupně proniká do tajemství tohoto člověka a zjišťuje, že Goriot byl úspěšným výrobcem nudlí a že má dvě dcery - Anastázii a Delfínu, které obě velmi miluje a které provdal za bohaté muže. Dal jim velmi tučné věno - většinu svého majetku, jenž za život vydělal a našetřil, sám si nechal pouze skromný důchod. Manželé jeho dcer se ale za Goriota stydí a zakáží jim stýkat se s otcem. Setkávání obou dcer s Goriotem se nakonec omezí jen na případy, kdy potřebují peníze na různé radovánky, za které jim jejich manželé nechtějí platit. Proto Goriot stále snižuje svůj důchod a prodává majetek, aby mohl dávat peníze svým dcerám, které nadevše miluje.

Evžen je velmi ambiciózní a chce proniknout do vyšší společnosti. To se mu začne dařit díky jeho sestřenici - hraběnce de Beauséantové. Ta ho pozve na ples, kde se seznámí a později i zamiluje do Anastázie de Restaudové, což je, jak později zjistí, jedna z Goriotových dcer. Ta už má ale bohatého milence, jeho lásku tak neopětuje a pohrdá jím.
Evžen se však záhy seznamuje s druhou Goriotovou dcerou - Delfínou de Nucingenovou a oba se do sebe zamilují. Evžen o svém vztahu poví Goriotovi, se nímž se velmi spřátelí. Goriot si Evžena oblíbí a je spokojený, že právě on miluje jeho dceru (sám totiž není spokojen s chováním zetě ke své dceři).

Společenský život je ale velmi nákladný a Evžen nutně potřebuje peníze. Proto pošle dopis své rodině, aby mu posílali více peněz, ale Evženovi to nestačí a potřebuje stále více.

Pomoc s řešením finanční situace mu nabídne spolubydlící Vautrin, jenž se v penzionu těší velké oblibě, ale jehož osoba je opředena tajemstvím. V penzionátu totiž bydlí mladá dívka Viktorína, která má velmi bohatého otce, ten však veškeré finance dává svému synovi a o svou dceru nejeví nejmenší zájem. Vautrin Evžena pod nátlakem přiměje k tomu, aby se s ní hlouběji seznamoval, a zatím vyprovokuje smrt jejího bratra.
Otec se po synově smrti rozhodne dát všechny peníze dceři, ze které se stane jedna z nejbohatších nevěst v Paříži, kterou by si měl Evžen vzít. Když už se zdá být vše dokonáno, přijde policie a zatkne Vautrina, protože je to uprchlý galejník a šéf pařížského podsvětí, který se v penzionu pod falešným jménem ukrýval. Evžen, kterému se od začátku plán nezamlouval, je rád, že byl Vautrin dopaden, ale jeho svědomí hryže myšlenka, že byl zapleten do tohoto hrozného činu. Jeho vztah s Delfínou se ale naštěstí dobře vyvíjí a společně s ní se přestěhuje do bytu, který Delfína pro jejich schůzky zakoupila. Delfína, jež se vždy chovala ke svému otci lépe než Anastázie, chce, aby Goriot bydlel s nimi. Všichni tři jsou šťastni, zejména Goriot, který je rád, že může být své dceři nablízku, a když se zdá, že budou konečně spokojeni, tak se na scéně objeví Anastázie, která vše pokazí. Její manžel ji kvůli nevěře odstaví majetek a Anastázie žádá otce o peníze, aby zaplatila dluhy svého milence. Goriot už ale žádné peníze nemá a obě sestry se začnou prudce hádat a osočovat, která z nich otce víc zneužívá.

Goriot je chováním svých milovaných dcer natolik rozrušen a rozčilen, že dostane mozkovou mrtvici. Evžen nebohého Goriota dopraví do jeho pokoje v penzionu, kde se o něj stará společně se svým přítelem - medikem Bianchonem. Goriotův stav se ale nelepší a pomalu umírá. Ve své poslední chvíli chce ještě spatřit svoje milované dcery, ale ani jedna za ním kvůli starostem se svými muži nepřijde. Zarmoucený a rozhořčený Goriot jim díky své bezmezné lásce odpustí i tohle a nakonec v nedůstojných podmínkách umírá. Zdrcený Evžen mu za svoje poslední peníze zařídí skromný pohřeb a nakonec vyhlásí válku zkažené společnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jakub.jan, 04.08.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­