ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Otec Goriot (2)

Děj románu Otec Goriot se odehrává v Paříži v 1. polovině 19. století v měšťanském penzionu vdovy Vauquerové.
Hlavní postavou je bývalý úspěšný obchodník s nudlemi, Goriot, kterého jeho vlastní dcery okradly a opustily. Přesto je nadevše miluje a je ochoten pro ně udělat úplně všechno.
Nyní ale živoří v penzionu, kde bydlí i šest dalších nájemníků. Mezi nimi i mladý student práv, Evžen Rastignac a uprchlý trestanec Vautrin.
Evžen je chudý, mladý muž, zpočátku poctivý a čestný, pak ctižádostivý, ztrácející iluze a v honbě za kariérou odhazující všechny morální zásady.
Evžen se snaží získat přízeň jedné z Goriotových dcer, Anastázie, která je provdaná za hraběte de Restand. Doufá, že mu dopomůže do lepší společnosti. Nicméně později se zamiluje do druhé dcery Goriotovy, Delfiny, jež má za manžela bankéře Nucingena.
Tyto nevděčné dcery se s Goriotem nestýkají, protože se za něho stydí.
Goriot je o všechen majetek, co mu ještě zbývá, obrán a je zcela na mizině. Nakonec ve své chudobě umírá všemi opovrhován a opuštěn. Jedinému Evženovi je Goriota líto, v jeho posledních chvílích se o něho stará a po jeho smrti ho pohřbí. Na jeho náhrobek nechá vyrýt jména jeho dcer, nyní vážených občanek Paříže. Avšak po tomto náhlém záblesku lidskosti v nitru duše Evžen dále pokračuje ve své honbě za penězi a kariérou...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 09.03.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­