ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Otec Goriot (5)

První dějovou linii tvoří Goriot výrobce nudlí, který má dvě dcery Anastázii a Delfínu. Velmi je miluje a snaží se jim zajistit sladký život. Bohatě je provdá, a když se ony i přes to k němu neznají a zapírají ho, je jim ochoten rozdat veškeré své jmění, aby si je koupil. Postupem času se ale dcery začnou hádat, které otec přispěl víc a které míň. Neustávající spory otce ubíjí. Na smrtelné posteli je volá k sobě. Připravují se na ples a na Goriota si málem neudělají čas. Anastázie je nemocná, ale i přes to chce otce potěšit a přijde za ním. Delfína se hádá s manželem kvůli penězům... A tak stařec umírá sám, s vědomím, že svým dcerám nemohl poskytnout víc, a proto byl jimi zavržen a opuštěn.
Hlavní postava druhé dějové linie je mladý ctižádostivý student Evžen Rastignac. Ten přišel do Paříže, aby mohl vyniknout ve společnosti. Podaří se mu to poté, co se dozví, že známá vikomtesa Beauséant je jeho sestřenice. Zde poznává Anastázii de Restaud, do které se zamiluje. Ona s ním však nechce nic mít a dává přednost svému milenci Maximovi. Poté se mu zalíbí Delfína de Nustingen, která jeho city opětuje. Později se dozvídá, že obě ženy jsou sestry a dcery jeho známého Goriota, který bydlí ve stejném penzionátu jako on. Stane se starcovým přítelem, dodává mu informace o jeho dcerách a později, kdy se zdravotní stav Goriota zhorší, se o něj stará (spolu s lékařem Bianchonem). Po jeho smrti, kdy se dcery k němu vůbec neznají, mu za poslední peníze zařídí pohřeb.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Geržová, 22.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­