ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

­­­­

Otec Goriot (12)

Román z cyklu Lidská komedie je jímavou tragédií přílišné otcovské lásky v době, která výše než lidský cit klade majetek a společenské postavení, ať je získáno za jakoukoliv cenu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z francouzského originálu z roku 1835 přeložili Božena Zimová a Josef Heyduk. Roku 1957 vydalo nakladatelství Odeon. 238 stran, toho času 30 Kčs.

SPOLEČENSKÁ PROBLEMATIKA, PROSTŘEDÍ:

Děj se odehrává v různých částech Paříže (ale i zmínky z venkova) na počátku 19. století. Velké rozdíly ve společnosti, člověk je podle svého jmění, rodiny a známých automaticky zařazen na určité místo, z něhož se jen těžko může pohnout. Světem hýbou pomluvy, vyhraje, kdo nevyčnívá.

POSTAVY:

Ústřední postavou je otec Goriot, postarší muž, který nastřádal slušné jmění obchodem v potravinářství, práci se naplno odevzdal a když mu zemřela milovaná manželka, upnul se na své dvě dcery, jež všemožně rozmazloval a ony se mohly vdát, jak chtěly. Velmi schopný, co se obchodu týče, jinak prostoduchý a obyčejný. Evžen Rastignac je mladý student práv, jenž přijel pln vizí do Paříže, chtěl zde vydobýt postavení, najít lásku... Hodně důležitá pro něj byla rodina, zpočátku měl dobré úmysly a velkou ctižádost, byl čestný a citlivý. V průběhu ale poznává, že pokud se chce dostat na vrchol, nesmí se ničeho štítit. Stane se z něj typický pokrytecký člen pařížské smetánky. Anastázie A Delfína jsou marnivé a pokrytecké dcery otce Goriota. Díky výhodným sňatkům se dostaly mezi smetánku a staly se pyšnými a sobeckými, jsou nevděčné a za otce se stydí.

DĚJ:

V pařížském penzionu se ubytuje postarší zámožný muž, o němž nikdo nic moc neví. Nejprve se těší velké úctě, ovdovělá majitelka penzionu ho dokonce chce uhnat. Časem se ale jeho jmění začne záhadně tenčit a je vídán ve společnosti dvou mladých dam, což jsou dle pomluv jeho milenky, které si vydržuje. Až za čas, když už je úplně chudý a společností odvržený, se další obyvatel penzionu, student práv Evžen Rastignac, dozví, že to jsou jeho dcery, kterým svůj majetek rozdal. Ony ho ale chladnokrevně opustily (znaly se k němu jen tehdy, když potřebovaly peníze). Evžen se rozhodne vzít starce pod ochranu, ale sám moc neznamená. Otec Goriot umírá sám a v bídě. Začíná druhá linie příběhu, Evženova. Ten se vzdá svých vznešených ideálů, nechá se ovlivňovat dalším obyvatelem penzionu, uprchlým trestancem Vautrinem, a neštítí se ničeho, dokonce se stane milencem jedné z Goriotových dcer, aby mu pomohla ke kariéře.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Jak tragický (hořký, smutný) může být život i bez nešťastných lásek, vražd a zásahů osudu. Důraz na různé typy lidí a jejich charaktery - ne jen dobré a špatné postavy, ale propracované. Poukázání na morální úpadek, kritika pokrytectví, úzkoprsosti, závistivosti a podlosti.

JAZYK, ŽÁNR:

Realistický román z cyklu Lidská komedie, psáno starším, vznešenějším jazykem, přímá řeč často nahrazována popisem (Paní V. mu řekla, že ho čeká na oběd...), cizí slova, rozvleklé úvahy (ani ne příliš filozofické) a detailní popisy, "atd.", odkazy na slavná díla, známé lidi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anežka, 10.06.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­