ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)

   
­­­­

Otec Goriot (18)

Román francouzského spisovatele Honoré de Balzaca Otec Goriot (1835) vypráví příběh o starci, jenž tolik miloval své dcery, že se pro ně vzdal všeho, co měl. Ony to však braly jako samozřejmost a vůbec oběti svého otce neocenily...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1953 (7. vydání). Předmluvu napsal J.O.Fischer. Z francouzského originálu Le pére Goriot přeložila Božena Zimová. Počet stran: 253.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Realistický román z prostředí pařížské společnosti v 1. polovině 19. století.

HLAVNÍ POSTAVY:

Evžen Rastignac - pohledný student práv; ctižádostivý, vypočítavý, racionálně uvažující
otec Goriot - vykazuje rysy pravé otcovské lásky; nadevše miluje své dcery
Goriotovy dcery - rozmazlené a rozmarné; neberou ohled na svého otce
pan Vautrin - vypočítavý intrikán; bývalý galejník, který se dostal na svobodu

DĚJ:

Děj je vyprávěn vypravěčem, jenž ale nikdy do příběhu nezasahuje. Postavou provázející čtenáře románem je mladý a pohledný studen práv Evžen Rastignac, jenž žije v bídném penzionu paní Vauquerové. Zde se čtenář podrobněji seznámí s dalšími postavami knihy - ostatními nájemníky, otcem Goriotem a panem Vautrinem.

Mladý student práv zjišťuje, že jediným možným prostředkem, jak se se stát opravdu bohatým a být uznávaný ve společnosti, je začít stoupat po společenském žebříčku. Díky své sestřenici se dostává do prostředí "vyšší společnosti" a seznamuje se s dcerou pana Goriota. Ten má ve skutečnosti dcery dvě, obě bezmezně miluje, což dokazuje i fakt, že celý život tvrdě pracoval, aby svým dcerám mohl dát obrovské věno. Ty ho ale mají rády jen kvůli penězům a důchodu, z něhož jim kupuje bohaté dárky. Sám pak žije v nuzném penzionu ve starých obnošených hadrech.

Zajímavou postavou románu je pan Vautrin, který svádí Evžena na cestu zločinu, avšak s vidinou obrovského zisku. Později vychází najevo, že je bývalý galejník a za pomocí léčky je chycen policií.

Celá kniha nakonec ústí do tragického konce - Evženova sestřenice je nucena opustit svůj luxusní přepychový palác a s minimem financí odjet na venkov. Evženovi docházejí peníze a slibná budoucnost s jednou z Goriotových dcer - Delfínou - je nejistá. Díky těžkým ranám osudu a rozmařilosti svých dcer otec Goriot umírá. Na smrtelné posteli mu byli na blízku pouze jeho přítel medik a Evžen. Otec Goriot poznává pravdu o svých dcerách a odsuzuje soudobou společnost, jež je k jeho smrti lhostejná. Goriotovy dcery jsou navíc finančně na dně, jsou vydírány svými manželi a ubohého starce nechávají umřít v nuzné světnici bez jakýchkoli prostředků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (18)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­