ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

   
­­­­

Svatý Xaverius (celá kniha / e-book)

Na serveru Český-jazyk.cz si můžete přečíst kompletní text tohoto romaneta, rozděleného do částí.

O DÍLE:

Romaneto Svatý Xaverius vycházelo roku 1873 na pokračování v časopise Lumír.
Středem zájmu díla je obraz umírajícího mučeného misionáře, Svatého Xaveria, jenž visí v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně. Vypravěčem je muž vykazující podobné rysy a vlastnosti, jaké měl sám Arbes; tedy novinář, intelektuál plnící v textu funkci nejen vypravěče, ale i svědka události. Právě ve svatomikulášském chrámu se vypravěč potkává s hlavním hrdinou romaneta, chudým mladíkem Xaveriem, pojmenovaným podle zmíněného obrazu. Mladík má s obrazem společné nejen jméno, ale rovněž i vizáž. Tato náhoda však není v díle nijak vysvětlena. Po zpočátku ne zrovna příjemném seznámení se z obou mužů stávají přátelé. Vypravěč se následně od mladého Xaveria dozvídá, že obraz má jak vysokou uměleckou hodnotu, tak i hodnotu dokumentární - je v něm prý zašifrována jistá mapa pokladu. Mladý Xaverius je obrazem naprosto pohlcen a veškerý svůj čas věnuje jeho podrobnému zkoumání, překreslování a složitým logickým a matematickým výpočtům. Po zdlouhavé a únavné práci, při níž mu vypravěč pomáhá, dosáhne Xaverius konečně očekávaného výsledku. Objeví místo, kde má být poklad ukrytý, a ještě tu noc ho oba muži navštíví a začnou zde kopat. Avšak objeví tam pouze několik téměř bezcenných kamenů. V ten moment na místě od nedohořelé sirky vzplane tráva a vypukne menší požár. Rozrušený a rozčarovaný Xaverius zahlédne v plamenech přízrak umírajícího misionáře z Balkova obrazu a vyděšeně odtamtud prchá i s kameny. Potom nemá vypravěč delší čas o Xaveriovi vůbec žádné zprávy. Setkává se s ním až po 3 letech ve vídeňské věznici, kde je vypravěč vyšetřován pro politický zločin a Xaverius pro krádež polodrahokamů ze svatomikulášského chrámu. Xaverius je odsouzen a ve vězení skoná. Před svou smrtí ale dojde ke zjištění, že obraz skutečně skrýval cestu k pokladu, ne však k nějakému hmotnému, ale k duchovnímu: cestu k trpělivosti, vytrvalosti a ke snaze udržet si své cíle i sny.

Další obsahy romaneta Svatá Xaverius naleznete v sekci čtenářský deník pod heslem Jakub Arbes.

PLNÉ TEXTY JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ ROMANETA:

1. část - zobrazit text
2. část - zobrazit text
3. část - zobrazit text
4. část - zobrazit text
5. část - zobrazit text
6. část - zobrazit text
7. část - zobrazit text
8. část - zobrazit text
9. část - zobrazit text
10. část - zobrazit text

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 13.02.2014

­­­­

Diskuse k úryvku
Jakub Arbes - Svatý Xaverius (celá kniha / e-book)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­