ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

   
­­­­

Newtonův mozek (3)

Nejvýraznější filozofické romaneto autora. Jeho hrdina tvrdí, že svůj mozek nahradil mozkem Newtonovým a vynalezl přístroj, jímž může předvést jakkoli vzdálenou minulost lidstva.

Vypravěčův přítel nebyl příliš pilným studentem. Raději se věnoval přírodním a zejména okultním vědám. Později se stal důstojníkem, padl v bitvě u Hradce Králové.

Jednou v noci se vypravěči zjevil ve snu mrtvý přítel a pozval ho do domu svého otce na slavnost, jež se konala na počest jeho návratu. Začal zde předvádět kouzelnickou produkci. Oznámil všem, že do své zraněné lebky vložil Newtonův mozek, který sebral v muzeu. Začal kritizovat krutou nadvládu silných, vytýkal církvi její rozporuplné učení, právníkům vytýkal špatné zákony, které se dají obcházet. Uspokojení nenašel ani ve výchově, která se mu zdála být povrchní a mnohdy násilná. Nešetřil ani lékaře ani filozofy.

Poté nabídl všem zúčastněným experiment - dobrodružnou exkurzi do vesmíru, kde každému ukáže libovolný výjev z dějin. Jen vypravěč nachází dost odvahy k tomu, aby se na podivném přístroji vznesl do dalekých světů. Pohled do minulosti byl velice jednotvárný a smutný. Viděl dějiny jako nepřetržitý řetěz násilí, zabíjení a válek.

Vtom se přístroj poškodil a řítil se do hlubin. Naštěstí bylo toto dobrodružství jen pouhým snem chorého vypravěče. Ten si přesto neustále opakoval otázku: "Byla to skutečnost, přelud nebo sen?"

Základem tohoto díla je myšlenka, že každý předmět odráží světlo, čímž vzniká jeho obraz. Ten postupuje rychlostí světla do vesmíru. Když bychom překonali rychlost světla, museli bychom zákonitě vidět všechny dávné události.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 02.04.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Newtonův mozek (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­