ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

   
­­­­

Svatý Xaverius (7)

Jedno z nejznámějších Arbesových romanet je plné napětí a záhadného dění, které je zvýrazněno prostředím staré Prahy.
Svatý Xaverius (1873) je dějově soustředěn k obrazu sv. Xaveria v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně.

ÚVOD:

Hned po otištění Svatého Xaveria v časopisu Lumír sklidil Jakub Arbes první velký úspěch. Čtenáři byli romanetem okouzleni, začali si říkat xaveristé a podnikali výlety do chrámu svatého Mikuláše a do dalších míst, která jsou spojena s tímto magickým příběhem.

OBSAH:

Děj tohoto romaneta se odehrává v Praze 19. století a jeho ústředním bodem je obraz svatého Xaveria, umírajícího misionáře, v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, jehož autorem je František Xaverius Balko.

Vypravěč je muž, jenž zanevřel na svůj malířský talent a vydal se studovat do Prahy. Malířství se mu však stále zamlouvalo, a tak se zajímal o slavné obrazy v jeho okolí.

Jednou si v kostele prohlíží obraz svatého Xaveria, ale nevšimne si, že kostelník už kostel zamyká. Připravuje se na noc strávenou v kostele, když vtom spatří mladého muže, který je v obličeji nápadně podobný umírajícímu světci. Velmi zblízka si obraz prohlíží. Seznámí se s vypravěčem příběhu a postupně se spřátelí. Shodou okolností se muž jmenuje stejně jako světec na obraze a malíř, který obraz maloval - Xaverius. A celý svůj život zasvětil rozluštění tajemství, které je prý v obrazu ukryto.

Xaveriova babička sloužila u malíře Balka a ten jí, když umíral, svěřil, že je v obrazu ukryto tajemství. Xaverius zasvětil celý život rozluštění záhady. Snaží se objevit tajemství obrazu logickou metodou. Všiml si, že v některých místech obrazu jdou tahy štětce opačným směrem, než je obvyklé. Pečlivě přenáší všechny body na výkres. Když je pospojuje a přiloží na starou mapu Prahy, zjistí, že plán cesty vede z Balkova domu až do nedaleké rokle. Ještě téhož večera se vydává s přítelem kopat.

V okamžiku, kdy narazí na kovovou krabičku, se měsíc dostane za mrak a není nic vidět. Vypravěč škrtne sirkou, jenže hlavička upadne na zem a tráva se vznítí. Xaverius se vyděsí a uprchne i s krabičkou.

Znovu se setkají až po třech letech ve vězení. Z vypravěče se mezitím stal novinář a je odsouzen za své opoziční články, Xaverius je odsouzený za čin, který nespáchal. V den, kdy kopal v rokli, někdo ukradl drahokamy z kostela, od kterého měl klíč kvůli zkoumání obrazu. Xaverius příteli sdělil, že nález neměl žádnou cenu, jednalo se o sbírku minerálů. Ještě než stačí příteli dosvědčit alibi (při krádeži spolu kopali v rokli), Xaverius umírá na plicní chorobu. Přestože je tajemství rozluštěno, záhada nezmizí, mění se v další otázky pro čtenáře.

JAZYK A STYL:

Svatý Xaverius je psaný v ich-formě. Vypravěč, který je sám hlavní postavou příběhu, je totožný s autorem, dalo by se říct, že jde o autobiografické dílo. Děj bývá doplněn filozofickými úvahami. Autor neuvádí jména hrdinů, pokud nemají nějaký symbolický význam. I potom o Xaveriovi mluví jako o příteli.

Jazyk odpovídá době vzniku a pro dnešního čtenáře je velmi neobvyklý a čte se poněkud obtížně. Někdy je obtížné sledovat dějovou linii. Na druhou stranu je příběh poměrně krátký a díky tomu má spád.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LukasMagnis, 06.11.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Svatý Xaverius (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­