ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Svatý Xaverius (3)

Vypravěč často navštěvuje chrám sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně, neboť jej zde nesmírně zaujal oltářní obraz umírajícího svatého Xaveria od malíře Františka Xaveria Balka. Jednoho dne se zde setkává s mladým mužem, jehož tvář je nápadně podobná světci na obraze. I on s nesmírným zaujetím pozoruje obraz. Obdivovatelé svatého Xaveria se spolu seznámí a dokonce spřátelí. Mladík, který se jmenoval Xaver, se svěřuje svému příteli, že jej k obrazu nevábí pouze láska k umění, ale i tajemství ukryté v něm. Vypráví o své babičce, která u malíře Balka sloužila a ten jí před smrtí prozradil, že určité rysy a tahy obrazu odhalují cestu k velkému pokladu. Jisti si svými dedukcemi odcházejí oba za jasné měsíční noci do rokle poblíž Radlic a opravdu zde vykopávají železnou schránku. Xaver, velmi rozrušený (nedaleko se vzňal oheň a on viděl přízrak sv. Xaveria), prchá z místa i se schránkou.
Po třech letech se přátelé opět setkávají, a to ve vídeňském vězení. Vypravěče vyšetřují pro politický přečin, Xavera pro krádež několika drahokamů z oltáře svatomikulášského chrámu. Xaver je odsouzen, i když zločin nikdy nespáchal. Dřív než mu může přítel dosvědčit alibi (onu noc spolu vykopávali poklad), umírá.
Ještě před smrtí však došel Xaver k poznání, že světec skutečně ukazuje cestu k největšímu pokladu: k trpělivosti, vytrvalosti a ke snaze dodržet svá předsevzetí.
Nález v železné schránce byl téměř bezcenný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: smajlik007, 18.11.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Svatý Xaverius (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­