ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Svatý Xaverius (6)

Příběh o spisovatelově příteli, který podlehl neblahé moci Balkova obrazu sv. Xaveria.

  • dílo vzniklo v počátcích Arbesovy tvorby
  • žánr romaneto (= novela s napínavým dějem s fantastickými či detektivními prvky; zdánlivě nepochopitelná záhada je na konci racionálně vysvětlena)
  • zápletka mu slouží k popisu problémů (otázky sociální, etické...)
  • vliv gotického románu a hrůzostrašných novel německého romantika E.T.A.Hoffmanna
  • vytváří tajemnou atmosféru za pomoci prostorů pražských chrámů a uliček, vídeňského vězení a noční scenérie
  • své postavy neoznačuje žádným jménem (pouze pokud mají symbolický význam - jako např. u Xaveria)
  • zachycuje velkou osamělost postav (pomáhá si k tomu množstvím úvah a monologů)
  • romaneto mělo velký úspěch a hodně lidí se rozhodlo, že také zkusí na Balkově obrazu najít šifru ke skrytému pokladu

STRUČNÝ OBSAH:

Jeden mladík zkoumá malby a zajde proto i do chrámu sv. Mikuláše, aby se podíval na Balkův působivý obraz umírajícího svatého Xaveria. Tam potká muže, který se jmenuje podle světce a který tvrdí, že jeho babička sloužila u Balka, jenž jí prozradil, že v tomto obrazu se skrývá cesta k pokladu. Mladík začne po této cestě pátrat a po složitých výpočtech určí, že poklad leží na Malvazinkách. Společně s Xaveriem jdou kopat. Najdou několik drahých kamenů, potom je ale vyděsí světla na nebesích, jež si vykládají jako zjevení sv. Xaveria.
Když po několika letech musí jet mladík do Vídně před soud obhajovat svou novinářskou činnost, pozná v jednom z vězňů svého dávného přítele Xaveria. Těsně před tím, než pro něj vydobude osvobození, však Xaverius umírá, utěšen tím, že ačkoli poklad nenašel, samo hledání ukázalo sílu jeho ducha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 29.03.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Svatý Xaverius (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­