ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

   
­­­­

Moderní upíři

Kryštof Bohutínský vede mlýn a jeho obchod se nalézá před krachem. Na to, aby nemusel vyhlásit konkurz, mu může pomoci jenom jedna věc – vypůjčit si od lichváře. Od přátel si půjčit nemůže a vzít si úvěr v záložně je také nemožné, pak by se totiž všichni jeho obchodní přátelé dozvěděli o jeho finančních nesnázích. Pošle "svou pravou ruku" Valentina, se kterým se zná ještě z let, kdy nebyl boháčem a neměli co jíst, pro nějakého diskrétního lichváře, který Bohutínskému půjčí dvacet tisíc bez vražedného úroku.
Bohutínský má syna Edmunda, který je ve společnosti považován za muže lehkomyslného, hýřivého a nezodpovědného. Půjčuje si ode všech peníze a když jsou směnky splatné, proplácí je jeho otec. Starý Bohutínský, pantáta, zařídil Edmundovi v Plzni samostatný závod, protože si o synovi nemyslí to, co ostatní a považuje ho za schopného obchodníka, který jen díky svému mládí je hýřilem. V Plzni se Edmund seznámil s panem Kaftanem a jeho roztomilou dcerou Julií. Julie projevila přání pobývat nějaký čas v Praze. Edmund tedy domluvil se svým otcem jejich ubytování v nepoužívaném křídle otcova pražského domu. Julie je zamilovaná do Edmunda. Její otec má starého Bohutínského v úctě, ale Edmunda nemá za muže vhodného pro svou dceru.
Pan Kaftan a starý Bohutínský jsou obchodníci ze staré školy. Bohutínský čeládku nijak nevykořisťuje. Platí jim dost a práce jim nedává tolik, kolik musel dělat on, když byl sám čeledínem. Kaftan je zase muž pravdomluvný, co slíbí, to splní. Na tuto svou ctnost je obzvlášť hrdý. Je málomluvný a považuje se za spravedlivého. A tak když Bohutínský žádá jako projev přátelství půjčit kýžených dvacet tisíc, Kaftan neodmítne. Cestou pro peníze ho však Edmund urazí a pan Kaftan místo vyplacení peněz začne plánovat brzký odjezd domů.
Pantáta si myslí, že mu Kaftan peníze půjčí a tak odežene dva lichváře, které mu Valentin přivedl. Lichváři ovšem odchytnou Edmunda a ten si od nich půjčí dohromady třicet tisíc. Julie se snažila přemluvit svého otce, aby z Prahy neodjížděli a dokonce se otci přizná, že někoho miluje, koho, to však otec zatím vědět nechce. Kaftan svolí, že tedy v Praze zůstanou, ale přestěhují se někam jinam. Když začnou přicházet první lidé pro peníze, které Bohutínský dluží a Kaftan s penězi pořád nepřichází, tak si Bohutínský uvědomí, že mu Kaftan asi žádné peníze nepůjčí a je zdrcen.
V noci Edmund vyjde na zahradu, do které je vidět i z okna Juliiny ložnice, s pistolí. Julie nemohla usnout a uviděla, jak Edmund něco dělá se zbraní. Zděšeně vyběhne do zahrady a Edmund jí vypráví o otcových problémech. Julie je ochotna pro Edmunda peníze sehnat. Edmund z vypočítavosti řekne Julii, že potřebuje šedesát tisíc. Julie je ukradne z otcovy tašky na zámek a dá je Edmundovi. V rozčilení ani nepočítá kolik z kufříku bere. Vezme sedmdesát pět tisíc.
Ráno starý Kaftan jde za dcerou a řekne jí, že má v kufříku peníze na založení její domácnosti v Praze a že zbytek peněz uloží na úrok do banky, to bude stačit na její pohodlné žití. Kaftan chce dceři ukázat peníze, ale zjistí že byl okraden. Zakáže Valentinovi, aby kohokoli pouštěl z domu. Julie nemůže snést výčitky svědomí, ale také nemá sílu říct otci, že ho okradla.
Edmunda navštívil jeho přítel Esdavi. Edmund není lehkomyslný hýřil, jak se o něm všichni domnívají. Má přehled o všem, co se děje v obchodním světě. Je moderním upírem. Podepisováním směnek, které musí otec zaplatit z vlastního majetku, chce docílit krachu otcovi firmy a na troskách postavit firmu vlastní, která se bude řídit zákony moderního národního hospodářství. K tomuto upírství vychoval Edmunda Esdavi.
Pan Kaftan se shání po ukradených penězích, až nakonec všichni skončí u Edmunda v pokoji. Edmund poví otci, že krach jeho firmy byl naplánován. Ukradené peníze se najdou u Edmunda v pokladně a Edmund řekne panu Kaftanovi, že je ukradla jeho dcera. Esdavi vypráví o zločinech, kterých se Kaftan a starý Bohutínský dopustili na jeho matce a otci, když byli mladí a snažili se dosáhnout úspěchu. Ani jejich minulost tedy není bez viny. Esdavi se chtěl Bohutínskému, který nepřímo zavinil smrt Esdaviho matky pomstít tím, že z jeho syna učinil moderního upíra. Kaftan povolí Julii, aby se provdala za Edmunda, ta mu sice odpouští podvod, jakého se na ní dopustil, když si řekl o tolik peněz pro svého otce a přitom je chtěl jen pro sebe, ale odmítne si ho vzít. Pan Kaftan pomůže Bohutínskému zachránit jeho firmu a odjíždí zpět do Plzně. Mladý a starý Bohutínský se usmířili.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bery, 20.08.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Moderní upířiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­