ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Newtonův mozek

Newtonův mozek je vybudován na motivu oživlého důstojníka, jenž padl u Hradce Králové a přisvojil si mozek Newtona (1877).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1964 (13. vydání). Ilustroval František Hudeček. Počet stran: 137.

OBSAH:

Vypravěč se vrací do studentských let, kdy se kamarádil se spolužákem, kterého nikdy nenazval jménem, ale nazývá ho "přítelem". Oba se místo přípravy do školy věnovali samostudiu věd přírodních a přátel okultních. A tak se stalo, že 3x opakovali ročník, rodiče je nenechali déle studovat, vypravěč se učil tesařem a přítel šel na vojnu. Před odjezdem k pluku si slíbili, že v případě, že přítel padne, vypravěč mu vystrojí hospodskou hostinu s přáteli a přítel se mu zjeví ze záhrobí.
Přítel sloužil velmi krátce a došlo k bitvě u Hradce, kde padl, neboť mu palaš rozsekl lebku. Vypravěč ho identifikoval, viděl ho umírat. Potom jel domů a vystrojil podle úmluvy příteli zádušní hostinu, na kterou ale žádný z pozvaných přátel nepřišel. Jakmile se roztrpčený vrátí domů, přijde za ním přítel a zve ho do paláce Kinských (otec přítele tam dělal správce). Vypravěč tam jede, ale nemůže najít z chodeb východ a bloudí tam asi 4 hodiny. Potom východ najde a otevřou se před ním dveře do obrovského sálu, kde jsou za stoly šlechtici, lékaři, kněží, matematici, přírodovědci, vždy v uzavřeném společenství. Přijede rakev, lékař konstatuje přítelovu smrt, ale přítel se v rakvi posadí, poté vstane a začne přednášet.
To, o čem mluví, zabere 3/4 knihy, ale poučení je jen málo. Zajímavá je myšlenka, proč v době, o které se píše, nevznikaly mozky jako například Newtona, Rousseaua, Aischyla, Sofokla apod. Proč všechno, co lidstvo vymyslí, se zničí válkou a jeden druhého jen zabíjíme a ničíme. Ať se člověk žene dopředu nebo loudá vzadu, ať vede jiné nebo je jimi vlečen, vždy se tak děje rukou osudu, který je mu dán.
Proč zrovna místo přítelova mozku, který byl v bitvě zničen, mu byl dán mozek Newtonův, jsem nepochopila, ale s tímto mozkem cestoval přítel od pravěku až ke své smrti spolu s vypravěčem, kterému přítel nakonec vysvětlil, že to byla jen jeho obrazotvornost, že se nic z toho nestalo.
Doslov je realistický, matka vypravěče ošetřuje a lékař hovoří o záchvatu šílenství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 12.12.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Newtonův mozek







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­