ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

   
­­­­

Akrobati, Lotr Gólo


HLAVNÍ POSTAVY:

AKROBATI (Arbes - novinář)
Eldora - dcera krotitele zvířat, milovnice akrobatických kousků
Edgar - anglický, nevlastní bratr

LOTR GÓLO (Arbes - dramaturg)
Sunkovský - dřímou v něm velké věci, dobrák

OBSAH:

Akrobati
Akrobati jsou typickým romanetem. Odehrávají se koncem 19. století v okolí České Lípy a Prahy.
Redaktor politického deníku se ocitne ve vězení. Odtud si s pomocí šikovného žalářníkova kocoura koresponduje s tajemnou Eldorou. Po odpykání trestu se setkávají v Praze a stávají se důvěrnými přáteli. Eldora je však nešťastně provdána - její manžel je usedlý doktor a její energická povaha tím trpí. Náhle zmizí s neznámým mužem. Manžel poprosí nového rodinného přítele, zda by se nemohl angažovat při pátrání po Eldoře. Arbes ji po nějaké době potkává v německé vesnici při akrobatickém vystoupení s noži. Náhoda tomu snad tak chtěla, že precizní přesnost vrhačova byla podlomena vpádem onoho známého kocoura. Eldora je zasažena smrtelnou ranou. V posledních okamžicích jejího života se před Arbesem rozplétá klubko tajemností. Muž, s nímž uprchla a zároveň vrhač, je jejím nevlastním bratrem. Dozvídá se o útrapách její rodiny. A tak viděl naposled tu pro něj tajemnou a krásnou Eldoru.

Lotr Gólo
Lotr Gólo je psychologické romaneto, odehrávající se v neurčitém čase - s tímto příběhem se můžeme setkat kdykoli - a v rozmanitých oblastech státu českého.
Dramaturg pražského zemského divadla dostal za úkol najít nového představitele intrikánských rolí. Zmocnil se tohoto úkolu s vervou. Putoval za nejrůznějšími kočovnými společnostmi, ale nenacházel, co hledal. Až jednou zhlédl kus podřadnější společnosti. Objevil talent zatím neviděný. Onen herec nesklízel u venkovského diváctva úspěchy, ba naopak. Arbes mu nabídl angažmá - Sunkovský otálel, nakonec svolil s podmínkou dalšího, delšího vzdělávání se. Po šňůře nahrazování dosavadních lidí lidmi novými v divadle pražském bylo místo pro Sunkovského na dosah ruky. Nastal ale zlom v jeho povaze. Po zmatení ve své duši se zbláznil.

ZÁVĚR:

Mnoho Arbesových výrazů je zastaralých, přesto jsou srozumitelné a záhadnému příběhu dodávají lesk. Ani obšírněji popisované části neztrácí na zajímavosti. Nevím, jak to udělal, ale udělal to dobře.
V Akrobatech si můžete v průběhu vypravování jen domýšlet, jak se to ve skutečnosti stalo, kdo to vlastně byl. Vše se dozvíme až na konci. Právě proto jsme tak šponováni a zvědavi na vývoj zapletence.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Carlos, 18.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Akrobati, Lotr GóloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­