ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Svatý Xaverius (8)

Ve Svatém Xaveriovi přebírá hlavní motiv obraz stejnojmenného světce, jenž je umístěný v prostorách svatomikulášského chrámu na pražské Malé Straně a znázorňuje Xaveriovu smrt.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Romaneta. Vydalo nakladatelství Vilímek v Praze roku 1940. Ilustroval František Tichý. Celkový počet stránek: 301.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Román z pražského prostředí, který čtenáře hlavně díky autentickému jazyku přenese do všedních dnů 19. století.

DĚJ:

Hlavní postavou a rovněž vypravěčem příběhu je student věd, jenž se občasně zajímá o malířství. Spolu se svým přítelem z Vídně chce veřejnosti popsat nejkrásnější malby Prahy. Při této příležitosti se v Chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně nevšedním způsobem seznámí s obdivovatelem jednoho z obrazů - Xaveriem. Ten se mu po určité době svěřuje s tajemstvím, které sdělil autor obrazu (malíř Balko) Xaveriově babičce. Podle tajemství se má prostřednictvím obrazu (ten zobrazuje mučedníka svatého Xaveria) docílit velkého majetku, a tak Xaverius tráví veškerý svůj čas analyzováním záhadného obrazu.

Mapu k pokladu nakonec z obrazu Xaverius opravdu vyčte a se svým přítelem studentem ho jde vykopat. Nalézá krabici s drahokamy, které se ale později ukáží jako málo cenné. Zvláštní je, že se při kopání vznítí okolní tráva a Xaverius spatří v plamenu podobu svatého Xaveria. Dá se na útěk a spolu se studentem se potkávají až za tři roky ve vězení...

Xaverius je obviněn z krádeže a pomalu ztrácí veškeré ideály, navíc je těžce nemocen a se smrtí se už smířil. Celý příběh končí odchodem studenta z vězení a výpovědí o Xaveriově smrti.

UKÁZKA:

Kdo dovede třeba po léta dlíti před obrazem tím, kdo upne veškerou svou mysl na obraz, aby tajemství v obrazu skryté vypátral, a komu se podaří tajemství to vypátrati, nemůže zůstati pro lidstvo bez ceny, neboť duch jeho nabude oné síly a průpravy, jaké je potřebí k obrovskému dílu na prospěch veškerého lidstva. Jediné věci je však především třeba: vytrvalosti a železné vůle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 17.02.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Svatý Xaverius (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­