ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Štrajchpudlíci

Jedná se o sociální román.
První část románu tvoří jednotlivé dějové obrazy, které se teprve později skládají v souvislý celek.
Na letohrádek poblíž Prahy přijíždí posel od továrníka Richarda Weinfurta s dopisem pro jeho mladou ženu Elvíru. Ta teprve nyní poznává, že poslem je bratr manžela Karel, o kterém nikdy neslyšela. Vztah obou bratrů je opředen tajemstvím, neboť Karel pracuje jako obyčejný dělník v Richardově továrně. Téhož dne odchází jakási dívka z domova a ubírá se navzdory prudké sněhové vánici k Praze. Cestou se jí, již značně zesláblé a unavené, ujímá forman Prokop Weinfurt - další Richardův bratr. S hrůzou zjišťuje, že je dívka v pokročilém stavu těhotenství. V dílně mistra ševcovského Víta se pracuje dlouho do noci. Znenadání někdo zatluče na okno. U dveří stojí forman Prokop, v ruce drží novorozeně a prosí o přístřeší pro ně i jeho ubohou matku. Mistrová se jich okamžitě ujímá, se souhlasem souseda je ubytovává v jeho světničce. Sousedem je Karel Weinfurt. Velká část románu nyní pojednává o způsobu života dělníků a o vztahu mezi bratry - Karlem a Richardem. K podivu všech se mají oba rádi, respektují jeden druhého, ale zastávají zcela odlišný postoj k životu. Karel je jakýmsi předákem dělníků, hájí jejich zájmy. Uvědomuje si, že tuto generaci již těžko změní. Snaží se však prosazovat vzdělávání dětí a omezení jejich práce. Richard bere názory svého bratra vážně, zřizuje pro děti možnost vyučování. Karel na oplátku uklidňuje dělnické bouře a dociluje toho, že dělníci pracují šest dní v týdnu. Výroba se zvyšuje, Richard může splnit dodávky svých klientů.
K rozuzlení spletitého děje dochází jednoho zimního večera. Karel navštěvuje ve své světničce mladou matku, začnou hovořit, jeden druhému se svěřují se svými životními osudy. Dozvídáme se, že bratři pocházejí z velmi chudé rodiny, rodiče jim v útlém věku zemřeli. Chlapci se museli starat sami o sebe. Prokop zůstal pracovat na vesnici, Karel začal pracovat jako pomocník štrajchpudlíků v továrně, staral se o nejmladšího Richarda. Podařilo se mu našetřit peníze a nechal Richarda vystudovat. Ten se stal právníkem a později se oženil s jednou bohatou vdovou. Žena brzy zemřela a Richard zdědil velký majetek. Karel nikdy nepřijal peníze od bratra proto, že nebyly získány prací.
Mladá matka se svěřuje Karlovi, že narozené dítě je synem Richardovým. V tu chvíli vchází do domu chůva se synem Elvíry. Hledá zde dočasnou pomoc, neboť se převrhly saně, na kterých přijížděli mladí manželé z letohrádku do Prahy. Na pohovce tak leží vedle sebe nevlastní bratři. V nestřežené chvilce jim Karel zamění oblečky i místa, kde spí. Chůva odnáší nepravé dítě. Karel slibuje mladé matce, že se o ni i dítě postará.

Štrajchpudlíci - hanlivé označení tiskařů v továrně vyrábějící kartony.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 26.03.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - ŠtrajchpudlíciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)