ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Štrajchpudlíci

Jedná se o sociální román.
První část románu tvoří jednotlivé dějové obrazy, které se teprve později skládají v souvislý celek.
Na letohrádek poblíž Prahy přijíždí posel od továrníka Richarda Weinfurta s dopisem pro jeho mladou ženu Elvíru. Ta teprve nyní poznává, že poslem je bratr manžela Karel, o kterém nikdy neslyšela. Vztah obou bratrů je opředen tajemstvím, neboť Karel pracuje jako obyčejný dělník v Richardově továrně. Téhož dne odchází jakási dívka z domova a ubírá se navzdory prudké sněhové vánici k Praze. Cestou se jí, již značně zesláblé a unavené, ujímá forman Prokop Weinfurt - další Richardův bratr. S hrůzou zjišťuje, že je dívka v pokročilém stavu těhotenství. V dílně mistra ševcovského Víta se pracuje dlouho do noci. Znenadání někdo zatluče na okno. U dveří stojí forman Prokop, v ruce drží novorozeně a prosí o přístřeší pro ně i jeho ubohou matku. Mistrová se jich okamžitě ujímá, se souhlasem souseda je ubytovává v jeho světničce. Sousedem je Karel Weinfurt. Velká část románu nyní pojednává o způsobu života dělníků a o vztahu mezi bratry - Karlem a Richardem. K podivu všech se mají oba rádi, respektují jeden druhého, ale zastávají zcela odlišný postoj k životu. Karel je jakýmsi předákem dělníků, hájí jejich zájmy. Uvědomuje si, že tuto generaci již těžko změní. Snaží se však prosazovat vzdělávání dětí a omezení jejich práce. Richard bere názory svého bratra vážně, zřizuje pro děti možnost vyučování. Karel na oplátku uklidňuje dělnické bouře a dociluje toho, že dělníci pracují šest dní v týdnu. Výroba se zvyšuje, Richard může splnit dodávky svých klientů.
K rozuzlení spletitého děje dochází jednoho zimního večera. Karel navštěvuje ve své světničce mladou matku, začnou hovořit, jeden druhému se svěřují se svými životními osudy. Dozvídáme se, že bratři pocházejí z velmi chudé rodiny, rodiče jim v útlém věku zemřeli. Chlapci se museli starat sami o sebe. Prokop zůstal pracovat na vesnici, Karel začal pracovat jako pomocník štrajchpudlíků v továrně, staral se o nejmladšího Richarda. Podařilo se mu našetřit peníze a nechal Richarda vystudovat. Ten se stal právníkem a později se oženil s jednou bohatou vdovou. Žena brzy zemřela a Richard zdědil velký majetek. Karel nikdy nepřijal peníze od bratra proto, že nebyly získány prací.
Mladá matka se svěřuje Karlovi, že narozené dítě je synem Richardovým. V tu chvíli vchází do domu chůva se synem Elvíry. Hledá zde dočasnou pomoc, neboť se převrhly saně, na kterých přijížděli mladí manželé z letohrádku do Prahy. Na pohovce tak leží vedle sebe nevlastní bratři. V nestřežené chvilce jim Karel zamění oblečky i místa, kde spí. Chůva odnáší nepravé dítě. Karel slibuje mladé matce, že se o ni i dítě postará.

Štrajchpudlíci - hanlivé označení tiskařů v továrně vyrábějící kartony.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 26.03.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - ŠtrajchpudlíciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­