ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Anděl míru

Společenský román z prostředí chudé pohraniční obce.
Hrdina tohoto Arbesova díla, poštovní úředník a bývalý revolucionář Vorovka, demonstruje, jak rakouská vláda trestala ty, kteří se opovážili postavit či pracovat proti ní.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1951 (1. vydání). Počet stran: 591.

OBSAH:

K hostinskému Rorejsovi ve vsi na bavorské hranici přijde podloudník Horyna a nabízí ke koupi cizozemský los, ač dobře ví, že je to trestný čin. Nezkušení venkované se složili k jeho koupi a Horyna odešel, aby los zakoupil.

Ve vsi žije Kliment Vorovka, studovaný člověk, jenž musel z národnostních důvodů opustit techniku. Později byl vězněn pro politickou činnost a následně poslán do domovské obce, kde byl písařem.

Ženatého Vorovku miluje paní starostová Mihulová. Vyzná mu svou lásku, ale vzdá se jí, když si vzpomene na Vorovkovu hodnou ženu Boženu. Mihulová také ví, že její muž činí úklady Vorovkově manželce, a proto mu radí, aby utekl z vesnice.

Los, zakoupený Horynou, vyhrál slušný obnos, výhra se dělí, ale nepřinese nikomu štěstí - vysloužilý granátník Pitrdle je zabit a jeho dcera zešílí, beznohý žebrák Matýsek, jehož lupiči přepadli, omylem později zastřelí starostu a prozradí ještě, že koupili cizozemský los, takže všichni navíc platí pokutu.
Hostinský Rorejs tak přijde na mizinu. Také Vorovka trpí - starosta jej připraví o peníze, jeho žena spadne ze skály a zabije se. Vorovka prchá do Mnichova.
A Horyna, původce všeho? Onemocní souchotinami, děti odkáže Rorejsovi a zastřelí se. I porodní bábu Bišickou, které výhra umožnila zaplatit synovi studia, postihlo neštěstí - její nadějný syn-student zemřel. Nad jeho hrobem se tyčí nová, symbolická socha anděla míru.

Snad se teď konečně dostane těžce zkoušené obci touženého míru a pokoje...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 28.03.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Anděl míruMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­