ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

­­­­

Svatý Xaverius (5)

Děj je soustředěn kolem obrazu umírajícího světce v Mikulášském kostele. Hrdinovi románu se zdá, že v tazích světce jsou skryty náznaky tajemné cesty, vedoucí ke skrytému pokladu. Je posedlý myšlenkou vyřešení této záhady.

Vypravěč si zajde jednoho dne do malostranského chrámu sv. Mikuláše. Zastaví se před Balkovým obrazem umírajícího svatého Xaveria, který upoutá jeho pozornost. Když zamykají chrám, zůstane vypravěč sedět ve zpovědnici. Zanedlouho přistoupí k obrazu mladý bledý muž a začne ho bedlivě zkoumat. Vypravěč si uvědomí, že ten člověk a sv. Xaverius si jsou neuvěřitelně podobní. Vtom vytáhne muž z kapsy lesklý předmět a jde k oltáři. Vypravěč si myslí, že chce dílo zničit a vyskočí na něj. Bylo to však pouze kružítko, kterým si chtěl neznámý přeměřit body na obraze. Začnou se spolu bavit a vypravěč ho doprovodí domů. Později se scházejí, povídají si a stanou se přáteli. Vypravěč se dovídá různé věci ze života nového kamaráda, jenž se jmenuje Xaverius (tak si to přála jeho babička, jelikož sloužila u malíře Balka, jenž namaloval obraz Svatý Xaverius).

Xaverius byl tak pohroužen do pátrání po tajemství obrazu, že byl půl roku jak nemocný. Když k němu jednoho dne vypravěč opět přišel, byl radostí bez sebe. Objevil totiž cestu k pokladu, která byla zamalována v obraze. Ještě tu noc, aby je nikdo nespatřil, se chtějí vydat s nástroji kopat. Než se setmí, vypravuje Xaverius, jak vše zjistil:
Jednou zůstal zamknutý v chrámu a rozhodl se podívat na obraz zblízka. Našel na něm určité body. Ty si pak postupně a pečlivě překresloval. Poté musel najít situační plán Prahy, se kterým mohl Balko tehdy pracovat.

Ve vinici Malvazinka začnou kopat. Narazí na kovovou krabičku, ale v tom okamžiku se měsíc dostane za mrak a není nic vidět. Vypravěč škrtne sirkou, jenže hlavička upadne na zem a tráva se vznítí žlutým plamenem. Xaverius uprchne.

Vypravěč se časem stane žurnalistou, ale za své názory je ve Vídni uvězněn. Setká se zde s Xaveriem, který je nevinně zavřen pro krádež drahokamů z chrámu sv. Mikuláše. Je již dost nemocný a po vypravěčově propuštění zemře.

Ten se od té doby nemůže na Balkův obraz podívat. Po třech letech se s odporem vydá prohlédnout si ho naposledy. V chrámu skoro nikdo není a vypravěč vrhne nůž na obraz. Naštěstí se ale zarazí do dřevěného sloupu a vypravěč ví, že už sem nikdy nesmí vstoupit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 01.11.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Svatý Xaverius (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­