ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brezina Thomas (*30.01.1963)

­­­­

Vichr nesmí zemřít! (Penny a sedm bílých tlapek)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Psí život; následuje: Svobodu pro Flippera II)

Hřebec Vichr nedává Penny spát. Právě on se má totiž zúčastnit jednoho z nejtěžších dostihů na světě...

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Thomas Brezina je známý rakouský spisovatel. Chtěl se ještě předtím, než začal psát knihy, stát zvěrolékařem. Během studií se však rozhodl, že raději bude o zvířatech jen psát. Tak vznikla kromě jiných knih i velmi populární řada dobrodružství o dívce Penny statečně zachraňující zvířata, jež se ocitla v ohrožení.

OBSAH:

Tento příběh vypráví o čtrnáctileté Penny, která žije se svým otcem a dvěma bratry, Romeem a Columbusem. Penin otec je zvěrolékař a přiváží si domů různá nemocná zvířata, o která se Penny stará. Penny chodí do školy, do nedaleké stáje a k tomu všemu se snaží udržet chod domácnosti. To se jí ale moc nedaří, čehož si všimne také její tatínek, jenž chce do domu přivést pomocnici, svoji sestru Dagmar. To ale Penny a ani její dva bratři nemohou dopustit. Nemají totiž svojí tetu moc v lásce, a tak se Penny pokusí sehnat někoho sama.

Když jde podat inzerát na poštu kvůli pomocnici do domácnosti, narazí na kluka jménem Ivan. Ten rozvěšuje plakáty o přijmutí kterékoli práce. Penny napadne, že by mohl vypomáhat u nich doma, a proto se ho tedy jde zeptat a zanedlouho se z nich stanou dobří kamarádi. Penny to řekne doma tatínkovi a svým bratrům. Těm to přijde jako dobrý nápad, ovšem tatínek nesouhlasí, a tak nakonec přijede ne zrovna oblíbená teta Dagmar. Po nějaké době však Penny nemůže už hloupé narážky své tety vystát a odchází do nedaleké stáje, kde chce pár dní zůstat. To se jí ale vymstí. Ještě v ten večer, kdy se už Penny chystá ke spánku, vypukne ve stáji požár. Penny odvede všechny koně ze stáje a požár se snaží uhasit. To se jí nakonec podaří, jenže z požáru ve stáji je obviněna panem Aringerem, majitelem stáje, právě ona. Pan Aringer jí do stáje zakázal chodit a Penny se musela rozloučit se svým oblíbeným koněm Vichrem.

Když odchází ze stáje, potká syna pana Aringera, Thorstena, jemuž patří Vichr, a seznámí se s ním.
Po nějaké době od požáru se Penny jde podívat do stáje a spatří tam Thorstena, jak připravuje Vichra do přepravního auta. Zeptá se ho tedy, kam ho odvážejí, dozví se ovšem špatnou zprávu. Odváželi ho na start nejtěžší soutěže, "Velké Pardubické". Penny věděla, že kůň, jakým je Vichr, není dostatečně vycvičený, aby takový dostihový závod zvládl, a že ho musí zachránit. Když to chtěla říct panu Aringerovi, Thorsten jí to zakázal a hrozil, že jí zabije její dva mazlíčky, fenku Milli a psa Robina. To však Penny nemohla dopustit, a tak raději nikomu nic neřekla a chystala se podniknout něco sama.

Vzpomněla si na Ivana a požádala ho o pomoc. Ivan přivezl v domluvený čas a den auto, kterým jeli za Vichrem. Za pár hodin dojeli na hranice, ale zjistili, že si doma nechali pasy a bez nich je přes hranice nepustí. Mysleli si, že vše pokazili. U restaurace nedaleko hranic zahlédli auto. Bylo to auto Thosrstena, a tak Penny napadlo, že by mohli Vichra unést...

Jejich plán však nebyl tak jednoduchý. Nachytali je při tom kamarádi Thorstena a snažili se je zastavit, ale Penny měla s sebou své dva psy, kteří jim ukradli klíče od auta a donesli je Ivanovi, jenž nastartoval a ujel s Penny, Milli, Robinem i s Vichrem. U nejbližší telefonní budky zavolali panu Aringerovi a vše mu vylíčili. Zjistilo se také, že požár, který ve stáji vypukl, nezavinila Penny, ale sám Thorsten, který za to byl potrestán a Penny do stáje mohla opět začít chodit. Ke všemu štěstí odjela i teta Dagmar a Ivan mohl začít pracovat u Moosburgerů. Všichni byli šťastní, že to dopadlo právě takto.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vendula, 02.11.2008

   
­­­­

Výpisek Vichr nesmí zemřít! (Penny a sedm bílých tlapek) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Brezina - Vichr nesmí zemřít! (Penny a sedm bílých tlapek)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)