ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • díl v sérii: 26 (předchozí: Pravda; následuje: Poslední hrdina)

V pořadí dvacátý šestý příběh Úžasné Zeměplochy, v němž Lu-Tze, Lobsang a Zuzana bojují proti Auditorům za historii Zeměplochy.
Jednoho dne dostane hodinář Jeremiáš Tikal podivnou zakázku - vytvořit první absolutně přesné zeměplošské hodiny. Netuší, do jak nebezpečné akce se tak zaplétá. Co se stane, když se na Zeměploše zastaví čas? O ten se starají mniši z kláštera Oi Dong. Právě odsud jsou vysláni Lu-Tze a Lobsang do Ankh-Morporku, aby zachránili svět. Přidá se k nim i Zuzana Stohelitská. Nečinný nezůstane ani Smrť. Pokusí se kontaktovat své staré známé - čtyři jezdce Apokalypsy. Neboť pravidla říkají, že při Konci světa jezdci musí vyjet.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2002 (1. vydání). Z anglického originálu Thief of Time (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 458. ISBN: 80-7197-216-9.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpork, ale i jiné části Zeměplochy

NÁMĚT:

Příběh poznání Lobsanga a jeho životní cesty, která je lemována časem při pokusu zachránit, ale zároveň zničit svět.

DĚJOVÁ LINIE:

Jednoho dne Jeremiáše Tikala navštíví záhadná dáma, která po něm chce vyřídit jedinečnou objednávku - objednávku na stvoření unikátních hodin, které nemají žádné zpoždění. Prakticky se jedná o nemožnou věc, avšak Jeremiáš není kdejaký hodinář. Ve skutečnosti je nejlepší hodinář v Ankh-Morporku i na celičkém světě.

Nad nabídkou nějakou dobu váhá, protože mu to připadá dosti obtížné, ale nakonec ji příjme. Záhadná dáma, lady LeJean (jak se mu později představí), je ve skutečnosti Auditor (ti, kdo četli dřívější díly, budou vědět, jinak poprosím přečíst si o nich u mnou zpracované knížky Sekáč) a byla vyslána ostatními Auditory, aby na své misi zastavila svět, a tak jej zmrazila a zničila.

Jeremiáš ale nemá o ničem ponětí a plně se věnuje sestrojení hodin. Ve snu totiž dostal výjimečný nápad na skleněné hodiny, jež by danou věc s časem mohly zvládnout. Na pomoc mu lady zašle z Überwaldu Igora, který je mu vždy k službám, neboť Igorové už takoví jsou.

Jak ale postupně konstruuje Jeremiáš hodiny, lady k němu začne pociťovat náklonnost, která u ní přeroste v něco víc, a tak každou chvíli ničí rozdělané hodiny, aby oddálila konec světa.

Mezitím mají mniši na docela jiném místě docela jiný problém ve svém chrámu. Konkrétně se jedná o mnicha Lobsanga Loudu. Ten je totiž natolik chytrý, rychlý a učenlivý, že jej mniši nemají pomalu co učit. To by jim ani tak moc nevadilo, kdyby ale dával pozor. Ve skutečnosti se ve třídě nudí a věčně přednášející ignoruje.

Problém nakonec vyřeší tím, že ho vnutí metaři Lu-Tze jako žáka (Lu-Tzeho můžeme znát z knih Malí bohové a Noční hlídka). Lu-tze z toho nemá příliš velkou radost, ale Lobsanga nakonec příjme.
Hravě si s ním poradí a brzy zjistí, že jeho výhody může využít ve svůj vlastní prospěch, což začne hojně využívat například při práci s tříděním a plátkováním času. Vštípí mu vědomí, poslušnost a především střídmost. Učí jej svým znalostem, ale zanedlouho i on nemá již co svého žáka naučit. Zbylo mu jen pár vědomostí, a tak se snaží věci oddělovat tím, že nutí Logsanga skrz lsti, aby si na ně přišel sám.

Do toho jim přijde pod ruku problém v podobě zjištění, že někdo chce zastavit čas. Vydávají se tak společně do Ankh-Morporku s magickými vřeteny, které je v případě zastavení času na nějakou dobu udrží při životě.

Auditoři jsou netrpěliví a začnou podezřívat lady, že jim něco tají a šidí je tak. Proto se osobně vydají za hodinářem a donutí ho hodiny dokončit. Zastaví se tak čas a Lobsang dorazí příliš pozdě - nestihne zabránit dokončení.

Město je mrtvé. Nic se nehýbe. I Lu-Tze se zastavil a kamsi zmizel. Lobsang se setkává se Zuzanou, jež jako jedna z mála je v pořádku, protože je vnučkou Smrtě (kdo četl Těžké melodično, ví). Smrť ji vyslal, aby vypátrala, kdo se to snaží zastavit čas, koho u stařenky Oggové porodila Čas a jak a předně vyhledala Lobsanga. Při této cestě jí mnohdy doprovázel mluvící potrhlý havran Jářku a jeho věčný společník Krysí Smrť (KNÍK, KNÍK!). Bláznivá dvojka, která se ráda věčně do všeho možného montuje.

Lobsang se Zuzanou potkávají lady, od níž zjistí, že se od Auditorů v mnohém liší, neboť zlidštěla a pochopila lidský život, lidské vnímání, cítění a přemýšlení. Oblíbila si to, avšak podle jejích slov z rozdvojenosti osoby zešílela, a tak se chová poněkud nepříčetně. Zároveň jim objasní, že Auditoři nesnáší čokoládu, neboť po ní umřou a také to, že ve vedlejší místnosti je Jeremiáš, strůjce hodin.

To zaujme Lobsanga, jenž se přes protest lady a Zuzany vydá do místnosti, kde ho čeká šok, protože se dozví, že vypadá úplně stejně. Když se ho dotkne, objeví se záře, kterou následuje záblesk, načež jak Jeremiáš, tak i Lobsang zmizí. Aby bylo jasno, Jeremiáš a Lobsang se narodili Času. Nenarodili se ale jako dvojčata, nýbrž jako jedno dítě ve dvou rozdělených tělech. Jakmile se nyní dotkli (nebo lépe řečeno dotkl se sám sebe), došlo k jakémusi tajemnému a nevysvětlitelnému sloučení, jež ho přeneslo do říše, kde je jeho matka - Čas - s jeho otcem - Wenem (zakladatelem řádu časových mnichů, mezi něž patří i Lu-Tze).

Zuzana s lady zůstanou samy. Vědí ale, že sebou musí hodit, protože už při příchodu do této budovy (galerie) se setkaly při svých cestách (Zuzana s Lobsangem a lady s Jeremiášem) s Auditory, kteří se je pokusili zastavit. Zuzana naštěstí dostane nápad, když jdou po ulici Ankh-Morporku, a tak vyrabují čokoládovnu, aby se čokoládou vyzbrojily proti Auditorům při jejich postupu k hodinám.

Mezitím se setká Lu-Tze s Rolandkem Soakem, nejlepším mlékařem ve městě a na světě. Mnichovi vrtá hlavou, jak to, že je mlékař při zastavení času v pořádku a nic mu není. Přeci jen na mlékaře se tato výhoda pokračování života i při zastavení času nevztahuje. Proto začne vyzvídat.

Když projíždí s povozem kolem prosklené výlohy, odrazí se nápis na vozíku Rolandka do výlohy v opačné poloze, a tak namísto Soak vznikne slovo Kaos. Tehdy dojde Lu-Tzemu, kdo je Rolandek. Díky tomu jej přesvědčí o tom, že by se měl k čtyřem jezdcům Apokalypsy vrátit, protože jako jejich bývalý pátý člen k nim patří.
Rolandek proto vyjde a připojí se ke Smrťovi, Válkovi, Nákaze a Hladu a společně se postaví Auditorům, aby tak oddálili nevyhnutelný konec.

Lu-Tze taktéž zápasí s Auditory, avšak jinde - v Ankh-Morporku. Na pomoc mu přispěchá lady, Zuzana a Lobsang, který však kolem krouží jako namodralý mrak. Ti - poté co porazí Auditory - se vydávají na záchranou misi, kde asistují Lobsangovi - nyní novému Času - při zachraňování světa.

Zeměplocha je zachráněna a vše se vrací s drobnými změnami do normálu. Lobsang se vydá naposledy do chrámu, kde se rozloučí s Lu-Tze a Zuzana doprovodí lady ke kádi s čokoládou, aby zde mohla spáchat sebevraždu (což se jí povede).
Tím kniha končí.

POSTAVY:

Lobsang Louda (Lobsang Ludd) - chytrý mnich; neskutečně rychlý (občas díky tomu tropí vtípky v podobě toho, že někomu něco schová a položí to na nejnemožnější místo), a to nejen ve smyslu pohybu, ale také chápání; dá se tedy prohlásit, že je jedním z nejchytřejších mnichů vůbec; odvážný, logicky smýšlející a mladý; synem Času a Wena
Jeremiáš Tikal (Jeremy Clockson) - druhá část Lobsanga; neskutečně přesný, chytrý, zdrženlivý a opatrný; v mnohém se podobá Lobsangovi (ačkoliv působí trochu staře - dá se tak domnívat, že Lobsang představuje mladý čas, tedy přítomnost, a Jeremiáš starý čas, minulost; to později dává smysl při sloučení)
Zuzana Stohelitská (Susan Sto Helit) - vnučka Smrtě; chytrá, logicky uvažující, odvážná, odměřená, opatrná, přímá a ostrá; po svém dědečkovi v genech získala mnohé vlastnosti - má například úžasnou paměť nebo má talent na sporty, kde drží nějakou hůl (ta tak nahrazuje v tomto případě kosu); rovněž dokáže procházet zdmi, být neviděnou (pokud si to přeje) nebo také částečně nesmrtelnou
Krysí Smrť (Death of Rats) - Smrť pro krysy a jakékoliv jiné hlodavce; často říká jen Kvík či Kník, a přesto mu je rozumět (je to obdobné jako u knihovníka); nenávidí kočky, čímž se liší od obyčejného Smrtě; zvědavý, zlomyslný a legrační; často se tahá s havranem Jářku, na kterém létá
havran Jářku (Quoth) - přítel Krysího Smrtě; nezřídka kouká, co by dobrého snědl; chytrý, zatrpklý, umí mluvit lidskou řečí a dovede chápat víc než kdejaký mág
Kaos alias Rolandek Soak (Ronnie Soak) - bývalým jezdcem Apokalypsy (konkrétně tím pátým, o němž se příliš nezmiňuje); pracuje jako mlékař a dá se říci, že je ten nejlepší v Ankh-Morporku a také na celé Zeměploše; odvážný, zdrženlivý a konzervativní (to, že se stane opět pátým jezdcem, se mu zpočátku příliš nezamlouvalo); má rád svou práci mlékaře; Soak je pozpátku Kaos; později se přejmenuje na Chaos
Lu-Tze - dříve se objevil například v knize Malí bohové; chytrý, přátelský, milý, rozumný, rozvážný, empatický, nekleje, nekřičí a nikdy se nerozčiluje; metař a zastává cesty paní Kosmopolíkové (ačkoliv je to cesta převážně z citátů a pranostik jako "Před jídlem si umyj ruce" a "Vezmi si čepici, ať nenastydneš"); na svět působí záměrně jako slabý stařík, avšak ve skutečnosti je obávaným bojovníkem (jak se Lobsang na konci knihy přesvědčí); často používá lež ve svůj prospěch
Myria (Unity) LeJeanová - Auditor, který se od ostatních hodně liší; především se snaží chovat lidsky, protože si lidi zamilovala; pokusila se býti taky jedním z nich, avšak příliš se jí to nepodařilo, a proto se rozhodla, že jako šílená kreatura chce zemřít za pomoci čokolády; později dostane jméno od Zuzany Unity; Myria není příliš empatická, avšak snaží se být milá a příjemná
Smrť (Death) - chytrý, poněkud svůj, nejistý, kostěný, nevyzná se příliš v lidských emocích, miluje kočky, rád kosí, sleduje lidi a snaží se je napodobit; rovněž jediným povolaným, co se správy nad dušemi týče; občas hraje na housle

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Čas je věčný.

MOTIVY:

Čas, mniši, smrt, Apokalypsa

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi docela líbila, neboť byla zajímavě napsána a poodhalila mi více ze života mnichů času, o nichž byly časté zmínky v některých předchozích dílech Úžasné Zeměplochy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 10.12.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­