ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • díl v sérii: 28 (předchozí: Poslední hrdina; následuje: Noční hlídka)

Fantasy příběh o společenství Proměněných krys a inteligentním mluvícím kocourovi, o hledání skutečných hodnot v životě jedince i společnosti.
Krysy, jež se živí odpadky z univerzity mágů, projdou nečekanou proměnou. Stanou se z nich myslící bytosti, které mluví lidskou řečí, učí se číst (některé dokonce i psát). Tato událost úplně změní způsob jejich života. A co teprve když se seznámí s mluvícím kocourem Mauricem, jenž má výtečný plán na to, jak si vydělat hodně peněz. Kromě krys zapojí do hry ještě hloupého chlapce, který rád a dobře hraje na píšťalu. Města se třesou před krysí pohromou a krysaře jsou radní ochotni zaplatit opravdu dobře. Výnosné podnikání se báječně daří až do chvíle, kdy navštíví město Überwald. Něco tu není v pořádku, nikde nejsou obyčejné krysy a všemi chodbami je cítit strach. Tady mají krysy poznat skutečné a děsivé zlo, tady projde jejich myšlení po Přeměně velkou zkouškou. Ale není to zkouška jen pro ně, ale i pro Maurice a hloupého chlapce - Karlíka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2007 (2. vydání). Z anglického originálu The Amazing Maurice and His Educated Rodents (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Ilustroval David Wyatt. Počet stran: 282. ISBN: 978-80-7197-522-9.

PROSTŘEDÍ:

Bad Spritz

NÁMĚT:

Příběh podivné party tvorů, kteří se zachovali nanejvýš hrdinsky v malém městečku Bad Spritz, aby si tak zachovali nadějné vyhlídky na budoucnost.

DĚJOVÁ LINIE:

Mauric je kocour. Ne ale ledajaký kocour. Mauric totiž umí mluvit. A není jediný. Kdysi dávno, na Neviditelné univerzitě v Ankh-Morporku byl ještě obyčejnou kočkou, avšak jedna událost vedla k druhé, a tak se z něj stal kocour, jenž umí nejenom mluvit, ale také myslet, uvažovat, předvídat a především intrikařit (na to poslední je po právu nejvíce pyšný, protože mu to jde skvěle).

Jak se tedy stalo, že se Mauric naučil mluvit? Jednoduše sežral mluvící krysu. A ta se naučila mluvit jak? Ta zase na smetišti za Neviditelnou univerzitou spořádala něco zvláštního, co její majitel v domnění, že to tak bude lepší, vyhodil.
Teď Mauric cestuje společně s krysami, které se taktéž přeměnily na myslící bytosti. Mauric je hlavou celé party, a tak ví, že aby se zajistil do důchodu, bude muset z mluvících krys vytěžit maximum. Některé ho podezřívají, ale jiné mu bezmezně věří.
K tomu, aby mohl slavit s krysami úspěch, si sehnal malého chlapce, pištce, jemuž by vkládal svoje slova do úst, neboť pokud by se ihned začal s lidmi bavit, pravděpodobně by ho nečekal milý osud, protože je kočkou a ty přece nemluví.

Cesta ho dnes zavedla po předchozí potyčce s bláhovým lupičem (jenž se je pokusil přepadnout, když byli v dostavníku) do malého zbídačeného městečka nesoucího názvu Bad Spritz. Zde mají jako vždy v plánu za pomocí krys ztropit pořádný randál a bordel, aby lidi zpanikařili a poté, co by se záhadný malý chlapec objevil (v tomto případě Karlík), mu zaplatili značnou sumu za to, že je vyvede z města jako zkušený pištec (chcete-li krysař).

Tohle městečko je ale jiné. Lidé tu nemají co jíst, protože se potýkají s údajným problémem s krysami, za jejichž vyhubení platí cechu krysařů, který to má na starosti. Tudíž potom, co krysy ztropí randál, se nedostaví kýžený efekt toho, aby se někdo zajímal o Karlíka-pištce.

Naopak se tu objevují první problémy, a to ve chvíli, kdy se ve starostově domě Sardinka (tak se jmenuje jedna z krys) dostane do pasti, z níž mu může pomoci pouze člověk. Naštěstí je v tu chvíli Karlík s Mauricem v domě, protože si je vyhlídla bláznivá starostova dcera Zlomyslena, jež jim ihned začala přiřazovat různé neskutečné role a příčiny jejich návštěvy (její babičky byly sestry Grimmovy, tak si můžete asi domyslet sami, proč je taková).

Když proto zachrání Sardinku, tajemství je rázem prozrazeno. Mauric prohodí nějaké to slovo se Zlomyslenou, což zapříčiní to, že se nechají přesvědčit k tomu, aby se vydali do doupěte krysařů. Tam pak hledají tajnou páčku (jak si Zlomyslena usmyslela), aby našli tajnou chodbu, která by krysaře inkriminovala a dostala za mříže. Zpočátku se jim to nedaří, ale pak přijde Karlík na to, že to musí být v krysí díře, neboť co by tady právě ona dělala, když je tohle sídlo lovců krys. Tak najdou tajnou páčku, která odhalí skrýš s jídlem, jaké krysaři za tu dlouhou dobu nakradli. Historka o tom, že za to mohou krysy, je tak bezesporu vyvrácena.

To už se bohužel vrátí krysaři, a tak když najdou Maurice, Zlomysleno a Karlíka v jejich tajné skrýši, nečekají, sváží je a ihned hodí do komory, kde je zamknou. Mauric, protože je kočka, se dostane odpadní šachtou ven, ale tím jeho problémy zdaleka nekončí, neboť se mu do hlavy dostane krysí král (jakási zvláštní experimentální odrůda krysí, která je tvořena obyčejnými krysami, jaké mají svázané ocásky do jednoho uzlu) skrze myšlenky.

Mauric se tentokrát ubrání a narazí na své krysí společníky - Koktejlovou směs, Černý přeliv a Ďábelský guláš. Ti mu popíší, že jejich mluvící krysy ze strachu utekly a některé i zapomněly mluvit, protože uviděly cosi strašného. Šunkoflek, jejich náčelník, byl prý přitom zajat krysaři, kteří se jej chystají použít do psích jam, kde by bojoval proti teriérovi Jackovi.

Shromáždí proto ty krysy, které utekly, ale neztratily schopnost řeči, a vypraví se zachránit Šunkofleka. V této úloze však nakonec účinkuje pouze Černý přeliv, jenž se snese na gumičce do arény a Šunkofleka zachrání. Pak se vrátí a zmlátí psa tak, že je z toho pes nadmíru zmatený. Když se však rozhodne utéci, zaklapne v temném koutě past, která znamená jeho konec.

K jeho úlevě je ale nablízku Nutriční hodnota, jež past zneškodní a zachrání ho. Hrozivá jizva v podobě zubatého pásu mu ale na těle zůstane již nadosmrti.
Když se vrací tunely, Šunkoflek to příliš daleko nezvládne, protože je již starý. Zemře. V poslední chvíli pronese slova k Černému přelivu. Ten se pak stane novým náčelníkem. Má však rozdílné názory, a proto z kmene udělá klan a donutí krysy držet pohromadě.

Dostanou se až do komory, ve které jsou zavření Zlomyslena a Karlík, které chtějí osvobodit. Ti se pak schovají a čekají, až se lovci vrátí. Lovci mají v plánu po takové divné věci s krysou honem odsud zmizet a hledat si místo v jiném městě, protože tohle bylo na nich trochu moc. Po čaji na uklidněnou ale nabudou zvláštního pocitu. Tehdy se ukáží Zlomyslena s Karlíkem, krysami a Mauricem, aby jim řekli, že jim jejich čaje otrávili. Díky tomu mohou s lovci manipulovat, jak se jim zachce, a proto je šoupnou a zavřou do komory, kde byli předtím oni. Zlomyslena pak prozradí, že je ve skutečnosti neotrávila, nýbrž jim do čajů dala projímadlo.

Pak přijdou na řadu problémy ze strany krysího krále, který ovládne mysl kocoura, dětí a několika krys. Jediný, kdo se ovládnutí nepodmaní, je skupina Černého přelivu. Ta se vydá na záchrannou misi. Při ní dojde k tomu, že Mauric zabije ze zuřivosti a nepříčetnosti krysího krále a několik jeho pomocníků. Potom prozře, popadne slepého krysáčka Ďábělského guláše do tlamky a odnese ho do bezpečí. Kvůli okolnímu požáru ale oba zemřou.

Jelikož má kočka několik životů, rozhodne se Mauric jeden ze svých zbývajících věnovat Ďábelskému guláši. Přijde tak o dva, protože zachrání krysáčka i sebe, tudíž mu zbudou už jen tři životy.

Když se vrátí mezi živé, jsou všichni šťastní a spokojení. Tím ale příběh nekončí, protože jak se Zlomyslena doslechla, má do města dorazit profesionální krysař pištec, aby odsud dostal ty zlořádné myši, neboť jejich míra únosnosti daleko přikročila mez.

Mauric tak společně s krysami naplánují lest, při níž vyzve Karlík profesionálního krysaře na zápas v tom, kdo vyvede více krys z měst. Neboť jsou krysy chytré, ucpou si uši, a tak se profesionálovi nepovede vyvést žádná. Karlík tedy snadno vyhraje, protože ho jeho krysy poslouchají na slovo.

Pak ale přijde s myšlenkou na to, že se lidi domluví s těmito inteligentními mluvícími krysami, aby společně žili v jednom městě a vzájemně se starali o jeho prosperitu. Tím začíná nová budoucnost. Etapa vzájemného soužití.
Tou také knížka končí.

POSTAVY:

Úžasný Mauric (The Amazing Maurice) - magický kocour, který umí mluvit; chytrý, prohnaný, intrikářský, lstivý, prospěchářský, ctižádostivý a líný; má barvu šedočernou - spíše šedou -, avšak s radostí o sobě prohlašuje, že je černý; drží se toho, že každého máme nechat v tom, na čem je a vytěžit z toho maximum; nestarat se o to, že někomu ukážeme, že se mýlí, pouze mu ukázat, že tenhle kocourek si zaslouží odměnu
Karlík (Keith) - malý chlapec, který se narodil v Ankh-Morporku jako sirotek položený před dveřmi cechu hudebníku; je tak jasné, že z něj vyrostl hudebník, který umí hrát hned na několik hudebních nástrojů; dá se o něm tedy prohlásit, že je všestranný talent (ačkoliv mu není ani deset let); nejraději má ale píšťalu, což se mu hodí, protože často vystupuje jako falešný krysař
Zlomyslena Pochmurná (Malicia Grim) - vnučka sester Grimmových, které byly slavnými pohádkářkami, i ona se snaží jít v jejich šlépějích; spíše než na pohádky by ji ale člověk tipoval na nějakou pořádnou detektivku; často pochmurná, zamyšlená a ráda si vymýšlí, aby život udělala zajímavějším
Černý přeliv (Darktan) - odborník v krysím klanu přes všelijaké možné pasti a pastičky; po právu je tak vedoucím v protipasťovém oddílu, později se stane i náčelníkem, protože Šunkoflek zemře; jako jeden z mála se setkal s velkou krysou a přežil, což si podle historky vyžádalo poznačení v podobě táhlé jizvy, jakou má ale ve skutečnosti od pasti; odhodlaný, statečný a rozvážný
Ďábelský guláš (Dangerous Beans) - velký filosof a myslitel klanu myší; dalo by se říci, že se v mnohém podobá těm řeckým; jako první přišel s tematikou krysí duše (což je pozoruhodné, protože je slepý); má světle bílou barvu a drobnou postavu (někdo by si ho mohl splést s myší); chytrý, moudrý, statečný, zvídavý a věčně nejistý
Koktejlová směs (Peaches) - je jí možné často spatřit s Ďábelským gulášem, protože mnohdy nosí knihu, neboť umí číst a čtení z ní uspokojuje Ďábelského guláše, pokud je zrovna rozčílený; chytrá, odvážná, moudrá a rozhodná
Sardinka (Sardines) - jelikož Sardinka vyrostl v divadle, je naprosto rozdílný oproti zbytku krys; nosí klobouk a hůlku, neboť je často používá k tomu, aby s nimi tancoval - mnohdy jde o stepování; také se neustále před lidmi předvádí, například smeká klobouk, když odchází; je tak jasné, že je naprostým unikátem; chytrý, hbitý a komický
Nutriční hodnota (Nourishing) - mladá krysa, která se dostala do protipasťového oddílu, protože neuměla pořádně močit (ano, vím, jak to zní); nezkušená, věčně roztěkaná, avšak přesto odvážná a statečná (třebaže se neustále něčeho bojí)
Šunkoflek (Hamnpork) - bývalý krysí náčelník, který se bál změn, protože jim nestačil tempem; zjistil tak, že brzo ho někdo vystřídá; netušil ale, že to bude až po jeho smrti; odvážný, nerudný a protivný
Krysí král (Rat king) - hlavní záporná postava knihy; zlý, prohnaný, ctižádostivý, intrikářský, hamižný a vůči kočkám nepřátelský; vypadá jako pět a více myší, které jsou spojeny pouze ocásky; jedná se o výtvor místních lovců krys

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Člověk by neměl soudit knihu podle obalu.

MOTIVY:

Krysy, krysí král, lovci krys, záhada, dobrodružství

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi docela líbila, neboť mi odkryla pohled krys na svět, byť jen těch knižních od Pratchetta. Komická složka byla ale přeci jen o trochu slabší (nejlepší pasáže asi byly ty se Zlomyslenou).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 10.12.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­