ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

   
­­­­

Na cestu (Vyprávění o nomech)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Na nepřítele / Velký boj)
  • v jiném překladu nese tato kniha název Velká jízda, další díly série pak Velký boj a Velký let

První díl trilogie o nomech, malých lidičkách dočasně obývajících Zemi, líčí jejich dobrodružnou jízdu nákladním autem z obchodního domu do volné přírody.
Nomové, obývající podzemí obchodního domu, přivítali skupinku, která přišla ze světa za jeho zdmi a vypráví neuvěřitelné věci o tom, jak to tam vypadá. Nejbláznivější historky z nové skupiny má v zásobě Muskulín a je to právě on, kdo zjistí, že obchodní dům, jejich dosavadní domov, má být zbourán. Musí tedy vymyslet odvážný plán, jak se včas dostat pryč.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2009 (2. vydání). Z anglického originálu Truckers: The First Book of the Nomes (Bromeliad Trilogy) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 223. ISBN: 978-80-7197-295-2.

O MINISÉRII O NOMECH:

Terry Pratchett. Když slyším toto jméno, hned se mi vybaví spousta neuvěřitelných postaviček, které tento velký vypravěč dokázal uvést v život ve fantazii nás všech, tedy nás, kteří jeho knihy s hltavostí čteme. Mimo knih, jež tento úžasný autor napsal o Úžasné Zeměploše, se mi nyní do rukou dostává minisérie o nomech, která je tvořena třemi knihami (Na cestu; Na nepřítele; Na shledanou). Kdyby mi knihovnice neporadila, že právě tyto tři knihy patří k sobě, tak by mi určitě ušlo toto skvělé dobrodružství s malými lidmi, kteří žijí v našem světě, ale my je nevidíme, protože žijí rychleji než my, a spatřit takového noma, to stojí spoustu námahy! Začínám tedy psát o první knize z této minisérie, a to o knize Na cestu.

DĚJ:

Začátek knihy je poněkud obestřen tajemstvím o velkém nákladním autě, které nikdo neřídí, ale po dočtení knihy se dozvídáme, že jej řídí skupina nomů a v korbě tohoto náklaďáku se tísní všichni obyvatelé Obchodu...ale to trochu předbíhám.

Nejprve se podívejme na skupinu nomů, kteří žijí Zvenčí - v noře, v nepřízni počasí, den co den vydáni v nebezpečí před liškami a krysami. Jejich lovec a vůdce se jmenuje Muskulín, o starší se stará jeho dívka Pochmurka. Výraznými osůbkami jsou zde také babička Morkostie, jež se nikdy nenechá vyvést z míry a děda Svráskalík, jenž opatruje Věc, kterou zdědil po mnoha předcích, kteří žili dávno před ním. Muskulín si myslí, že je ta věc stejně k ničemu, protože nic nedělá...

Jednoho dne všichni z nory ji opouštějí a míří někam, kde by jim mohlo být i lépe, proto nasedají na korbu velkého řvoucího náklaďáku, až dojedou na místo, které je nazváno Obchod, bří. Arnoldové zal. 1905. Zde se potkávají s Paspulem de Galantéria, který nikdy neviděl žádného noma, jenž by byl Zvenčí, a proto si je hned oblíbil. I přes nevoli Paspulova otce Cidila de Galantéria, který byl i lordem ochráncem Horního výtahu, strážcem mezaninu a rytířem Pultu. Všichni byli s rozpaky uvedeni do hodovní místnosti, kde se nacházely hory jídla - datle, sýry, ovoce, šunka, uzeniny...

Muskulínova parta, která pocházela Zvenčí, nebyla moc dobře přijata, protože všichni žili v obchodě již tak dlouho, že nevěděli, odkud první nomové vlastně přišli. Proto je Paspulův otec se slovy "Zvenčí neexistuje!" posílá pryč ze svého oddělení.

V tu chvíli začíná Věc mluvit, protože je v blízkosti elektřiny. Věc je záznamové zařízení z lodi, která kdysi (asi před 15 tisíci lety) havarovala zde na Zemi. Mluví díky elektřině s počítači a jinými zařízeními, umí odposlouchávat zprávy z telefonů a z drátů. Vysvětluje nomům, že přiletěli odněkud z vesmíru, na což samozřejmě zapomněli. Věc jim má sloužit a vést je. Po projití několika odděleními, kde se mimo jiné setkávají s Dortasem de Ikatesa, který je znalec elektřiny, drátů a elektrického vedení, jim Věc oznamuje, že obchod bude za jednadvacet dní zbořen a zlikvidován!
Díky tomu skončí u Papieriů, kteří umí číst a jsou díky tomu vážení. Jejich vedení má na starosti stařec Opat, jenž je ještě starší než děda Svráskalík. Chodí o dvou berlích a musí se opírat. Tento Opat si Věc nechává nějakou dobu u sebe a rád ji poslouchá. Umírá, ale s blahosklonným úsměvem na tváři. Po něm nastupuje opat, jmenuje se Confetto. Je vážený, ale nesmělý, proto začnou všichni poslouchat Muskulína. Věří mu, i když ne úplně všichni nomové. Paspulo je vyslán do kabiny nákladního auta, aby vypozoroval, jak se toto monstrum řídí. Všichni ostatní se jali připravovat na dlouhou cestu. Pochmurka se jako první nomka naučila číst a vyučuje to i ostatní nomy. Je třeba přečíst mnoho knih. Nyní studují pravidla silničního provozu, chtějí ukrást nákladní auto.

Všichni nomové jsou nakonec přesvědčeni o konci jejich Obchodu, bří. Arnoldové zal. 1905, pod jehož podlahou se jim tak dlouho krásně žilo. Všichni měli své oddělení. Všude bylo plno jídla...

Jednoho večera jsou všichni spuštěni na korbu náklaďáku a v kabině vzniká z provazů a latěk důmyslné řídící centrum s navigací. Zaburácel motor a auto se dává do pohybu, boří jedny vrata, která jim stojí v cestě a vydávají se NA CESTU. Jejich jízda je nesmělá a plná chyb, mnohému se budou ještě muset naučit. Zastavují u LOMu, kde bude na několik měsíců jejich nový domov.
Ale o tom až v příštím dílu trilogie s názvem Na nepřítele...

VLASTNÍ NÁZOR:

Bylo zajímavé sledovat různé povahy nomů, kteří žili jak Zvenčí, tak i Zevnitř, tedy v Obchodě, bří. Arnoldové zal. 1905.
Nomové jsou vůči Muskulínovi nedůvěřiví, protože nikoho Zvenčí neznali, ale on si přesto dokázal vybudovat autoritu a přesvědčit ostatní o svých plánech. Byly sice docela šílené - no kdo by si troufl ukrást tak veliké auto a ještě k tomu jej řídit?
Kniha nám ukazuje, jak je těžké věřit něčemu, co neznáme a důvěřovat tomu, co se zdá být správné, i když je to velmi riskantní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 27.09.2018

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Na cestu (Vyprávění o nomech)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­